13 pięter

13 pięter

Dom na ogół kojarzy się nam z ciepłem rodzinnym, stabilnością i bezpieczeństwem. Rzeczywistość jednak nie zawsze bywa zgodna z naszymi wyobrażeniami. To, co dziś wydaje się być absolutną podstawą i standardem, kiedyś było tylko odległym marzeniem wielu ludzi.

Zarówno po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, jak i pod koniec lat osiemdziesiątych w naszym kraju panował duży deficyt mieszkaniowy. Brak tanich mieszkań oraz luki prawne wykorzystywane przez banki czy deweloperów spędzały sen z powiek tysiącom ludzi w Polsce. Filip Springer postanowił wysłuchać osób, które przeżyły ten niezwykle ciężki dla nich okres.

Ta książka budzi złość. Najpierw na przedwojenne elity, które nie zrobiły w tej sprawie nic. A potem na elity III RP, które uznały, że sprawę załatwi wolny rynek. (…) Znakomity reportaż o zaniedbaniach dwudziestopięciolecia, po którym czekoladowy orzeł nie będzie już taki słodki.” – Grzegorz Sroczyński, „Gazeta Wyborcza”

„13 pięter” to pozycja autorstwa Filipa Springera. Autor jest nie tylko pisarzem, ale również reporterem i fotografem. Urodził się 6 czerwca 1982 roku w Poznaniu. W 2013 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki – nagrodę artystyczną przyznawaną od 1974 roku.

Filip Springer to autor książek, takich jak: „Miedzianka. Historia znikania” (2011), „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (2012), „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast.” (2016). Jest ON również autorem fotoreportaży: „Miało być ładnie”, „Płacz nad rozlanym miastem” (2009) oraz „Nie ma jeziora” (2010).

Źródło: TaniaKsiazka.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *