Człowiek na bakterie. Jak czerpać energię i zdrowie z jelit

Wiedzą, kiedy pierwszy raz się całowaliśmy i jak często korzystamy ze zmywarki. Biliony bakterii, grzybów i wirusów – 2 kg mieszkańców, których każdy z nas wszędzie ze sobą nosi. Są na każdym kawałku naszego ciała, a największą metropolię zbudowały w naszych jelitach. Uczeni uważają, że to najbogatszy ekosystem na Ziemi! Tak – jest w nas, a nie w Puszczy Amazońskiej. Lista zadań, które naukowcy przypisują żyjącym w nas mikroorganizmom, nieustannie się wydłuża. Niektórzy twierdzą nawet, że człowiek nie do końca decyduje o tym, kim jest i co robi. Armia mikroorganizmów też ma swoje zdanie i potrafi na nas wpływać. To mogą być przesadzone oceny, ale prawdą jest, że bez tych niewidocznych gołym okiem przyjaciół byśmy zginęli. Jeśli nasze bakterie „chorują”, choruje też nasze ciało. Bez dobrych mikrobów nie uda nam się uniknąć najczęstszych chorób, poradzić sobie ze skutkami stresu ani nawet schudnąć.

„Bakterie jelitowe uczą nasz układ odpornościowy, mówiąc mu: »Nie reagujcie. Stop, to nie jest alergia!« albo odwrotnie: »Reagujcie, bo tu mamy wrog«”.
prof. dr hab. n. med. Bożena Cukrowska, immunolog

„Nawet krótkotrwałe stosowanie antybiotyków, prowadzi do zmiany składu i liczebności drobnoustrojów zasiedlających przewód pokarmowy. Miejsce dobroczynnych bakterii zajmują drobnoustroje patogenne, a zmiany spowodowane stosowaniem antybiotyków mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a czasem nawet miesięcy lub lat”.
prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, pediatra

„Łatwiej dostać się na studia, niż zostać dawcą kału. To muszą być perfekcyjnie zdrowe osoby, powinny zdrowo się odżywiać, mieć zróżnicowaną dietę. Siła lecznicza przeszczepu wynika z jak największej różnorodności gatunków bakterii”.
dr n. med. Paweł Grzesiowski, immunolog

„Kluczowy jest poród, ale znaczenie ma także to, czy matka w ciąży brała antybiotyki i ile przytyła. Ciekawie robi się też, gdy dziecko zaczyna wkładać rączkę do buzi. A ta rączka ma co? Ma wszystko”.
dr hab. n. med. Jan Mazela, neonatolog

„Badania nad tzw. »superkupą«, czyli mieszanką bakterii o optymalnym składzie, gwarantującą wyleczenie z danej choroby, już trwają. Niestety, na razie kończą się niepowodzeniem, ale myślę, że warto czekać na rozwój wydarzeń”.
dr n. med. Anna Pietrzak, gastroenterolog

Źródło: empik.com

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *