Tej pozycji nie trzeba nikomu przedstawiać. „Świat Zofii„ to książka kultowa w wielu krajach, m.in. w Skandynawii, Niemczech, Japonii itd. Czytają ją zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Jest to pasjonująca powieść o piętnastoletniej dziewczynce. Zofia (bo tak ma na imię bohaterka) w tajemniczych okolicznościach odkrywa historię europejskiej filozofii. Książka integruje literaturę piękną z najprostszym z możliwych przekazem filozofii dla niefilozofów. Poprzez tę prostą i głęboką zarazem lekturę odkrywamy na nowo dawno jeż zapomniany albo nigdy nie poznany świat. Dzięki mistrzowskiemu przewodnictwu norweskiego nauczyciela filozofii, podążając śladami Platona, Sokratesa i Heideggera docieramy do SIEBIE SAMYCH otwierając się na niewyczerpane zasoby własnej mądrości i wrażliwości.
Zainteresowanie tą filozoficzną powieścią nie maleje. Na świecie sprzedano już ponad 20 milionów egzemplarzy (w samych Niemczech sprzedano jej ponad 2,5 miliona egzemplarzy, w Polsce jej nakład przekroczył już 200 000 egzemplarzy!) Książki Josteina Gaardera dostały w maju 1997 roku nagrodę Dużego Donga Fundacji Świat Dziecka.
Jak to się stało, że powieść, którą norweski nauczyciel filozofii napisał dla swoich dzieci, stała się w ciągu roku bestsellerem, wydawanym w wielu krajach wszystkich kontynentów, zaś w ciągu miesiąca – książką czytaną przez młodzież i dorosłych w całej Polsce? Czy zdecydowała o tym tylko pasjonująca fabuła, pełna tajemnic i niespodzianek?
Źródło: empik.com