Nie wszystko na raz
To dobry moment, żeby przypomnieć o tym odcinku, a raczej o tym, co deklarowałem już całkiem dawno, a co do teraz się nie wydażyło. Czy mogło zadziać się szybciej? Zapewne tak. Jednak wszystko ma swoje miejsce i swój czas.
Nie był to dla mnie priorytet, więc drobe działania odbywały się w tle. Budowałem ogólny koncept i szkicowałem wygląd, który ma być zgodny z tym co zapowiedziałem.
Dużo się działo i cały czas dużo się dzieje. Zarówno w mojej pracy zawodowej, jak również we wszystkich pozazawodowych aktywnościa, które kręcą się wokół podcastu.
Jednak już wkrótce, bo za około 4 tygodnie, dostępny będzie nowy serwis www.rozwojosobistydlakazdego.pl
Usłyszysz nie tylko o planach, ale też o początkach podcastu i skąd nazwa, która może prowadzać w błąd – Poradnikowo.
Oczywiście o premierze strony powiadomię w osobnym wpisie i będę bardzo liczył na informację zwrotną.
Dziękuję za wsparcie swoim patronom!
Wszyscy patroni mają dostęp do treści podcastu i wpisów z wyprzedzeniem. Pomagają mi wybierać gości i tematy do podcastu.
Ja dwoję się i troję, żeby za to wsparcie otrzymali jak najwięcej korzyści. Zapytaj ich, a może i ty zgodzisz się dołączyć do tej sympatycznej gromadki.
Wielkie DZIĘKUJĘ
Zbyszkowi,
Michalinie,
Krzyśkowi,
Wiktorowi,
oraz wszystkim, którzy wolą pozostać anonimowi – Wielkie dzięki!!!
I Ty możesz zostać patronem podcastu. Kliknij poniższy obrazek i zdecyduj.
Zapraszam też do zapisania się na podcastowy newsletter!
Wraz z grupą zapalonych słuchaczy, a zarazem twórców podcastów, wybieramy do niego najciekawsze i najnowsze odcinki polskich podcastów. Co sobotę, do porannej kawy, wysyłamy do ciebie wyjątkową kompilację.
Już dziś możesz sprawdzić, co poleciliśmy do tej pory w zakładce archiwum. Wejdź na stronę i sam się przekonaj.
Podcast do Czytania:
Ja nazywam się Wojciech Strózik, a wy słuchacie podcastu Rozwój Osobisty Dla Każdego, który nagrywam dla wszystkich zainteresowanych świadomym i efektywnym rozwojem osobistym.
To już 36 odcinek tego podcastu. Już, a może dopiero, ale jak zauważyliście być może, w wakacje nie nagrywałem w ogóle odcinków solowych. Oddałem wszystkie piątki swoim gościom. Na szczęście mam rezerwę i gości na kilka następnych tygodni już gotowych, nagranych, które będę przygotował do publikacji. Ale nie mogę odpuścić i dać sobie tej frajdy, żeby podzielić się swoimi własnymi refleksjami i pomysłami na pewne tematy. Okres taki wakacyjny, sprzyja takim refleksjom i rozmyślaniom, takim być może podsumowaniom czy ten okres jest lepszy niż jakikolwiek inny. Z wielu powodów jest. Ten okres podsumować związanych z końcem roku czy występujący pod koniec roku, jest również dobry. Koncertujemy się na planowaniu, wyznaczaniu celów, twardym podsumowaniu, a nie luźnej refleksji, która towarzyszy właśnie albo najczęściej temu okresowi wakacyjnemu czy bardziej urlopowemu.
Urlop to taki moment, kiedy ładujemy akumulatory, odpoczywamy od pracy, jeżeli tylko mamy taką możliwość, ale właśnie dokonujemy sobie jakieś snucia marzeń. Planujemy też być, bo podoba nam się ten okres kiedy nie pracujemy. Myślę, że jeżeli jesteśmy zdrowi, to nam się podoba to, kiedy faktycznie możemy odpocząć, nawet jeżeli to, co na co dzień robimy jest naszą pasją, to też od tego czasem potrzebujemy odpocząć.
Ja w trakcie tego odpoczynku dokonałem sobie kilku podsumowań, które docierały do mnie już od dawien dawna, a nawet z kimś miałem okazję o tym porozmawiać.
Bardzo dziękuję tym, którzy wspierali mnie przy tym co się działo, przez ostatni rok. To był dość trudny, bardzo ciekawy zarazem, ale ciężki rok z uwagi na to, że wystartowałem z blogiem.
Od tego się zaczęło.
Skąd pomysł na to?
Generalnie potrzebowałem odłączyć się od pracy. Potrzebowałem głowę swoją wyjąć z pracy, żeby nie być w niej 24/7 minus sen. Lubię swoją pracę, dlatego też zaangażuje się w nią całym sobą, ale to niekoniecznie jest dobre. Więc znalazłem sobie sposób jak wyłączyć się z pracy zawodowej. Zacząłem pisać artykuły takie, no właśnie dlatego poradnikowo, bo poradnikowe.
One miały być o wszystkim i o niczym, czyli trochę kopia, z perspektywy patrząc, tego co w sieci jest w ilościach niezliczonych. Ale w trakcie pisania tych artykułów okazało się, że wszystko idzie w kierunku rozwoju osobistego, w kierunku tego, co robić żeby się rozwijać, żeby lepiej pracować, lepiej żyć, być lepszym człowiekiem.
To szło w tamtą stronę, więc wszystkie te artykuły w stylu „jak jest upał to pij dużo wody”, wykasowałem, ale domena poradnikowo została. Teraz nie bardzo podoba mi się to, że jak ktoś linkuje lub nawiązuje do podcastu, to mówi i absolutnie nie mam do nikogo pretensji, bo to tylko i wyłącznie moja wina. Takie posty wyglądają najczęściej tak. „Słuchajcie, polecam wam podcast Wojtka Strózika Poradnikowo”.
Tylko, że podcast nie nazywa się poradnikowo, tylko Rozwój Osobisty Dla Każdego. Poradnikowo jest stroną na Facebooku, która powstała właśnie z uwagi na to, że taki był początkowy zamysł, że będą tam porady. Stąd nazwa domeny poradnikowo. Na szczęście bardzo wiele osób dzieli się tym podcastem, udostępna go dalej w sieci, ale nawiązuje do poradnikowa. Na to też kilka osób zwróciło mi uwagę.
Dlatego domena będzie się faktycznie nazywała rozwój osobisty dla każdego. Wkrótce wszystkie materiały, całą treść, podcast będę przenosił na tą domenę, ale już teraz was o tym informuje. Podcast będzie za niedługo pod nowym adresem. Ta strona będzie zawierała również materiały blogowe. Dalej będzie tam podwieszony podcast, ale będą tam również informacje o tym, w jaki sposób można ze mną współpracować i jaką relację można ze mną nawiązać.
Teraz uchylę tylko rąbka tajemnicy, że na pewno będzie to w obszarze szkoleń, w obszarze doradztwa, czy też consultingu, konsultacji, ale też w czymś co odnalazłem jakiś czas temu i bardzo mi się podoba, czyli w zakresie użyczania mojego głosu.
I teraz dlaczego tak?
Dlatego, że już dawno myślę, że to ponad jakieś 10 lat temu wymyśliłem sobie, co chce robić na tak zwaną starość. I nie można tego zrobić tak pstryk palcami i ja to zaczynam robić. Możecie się ze mną nie zgodzić, ale ja to tak widzę. Zawsze chciałem, a co najmniej od 10 lat byłem pewien , że będę chciał pomagać innym ludziom. Będę chciał ich szkolić. Będę chciał dzielić się swoim doświadczeniem, tak żeby oni mogli czerpać z tego.
Dlaczego taki pomysł się pojawił w głowie?
Kiedyś, kiedy byłem dyrektorem w jednej z firm, brałem udział w projekcie takim centralnym, poproszono dyrektorów o to, aby oni uczestniczyli w procesie szkolenia managerów, którzy byli wytypowani do rozwoju, do awansu. Ja byłem jedną z tych osób, która zgłosiła się dobrowolnie i bardzo chciałem w tym projekcie brać udział. Niektórzy byli wskazani. Wiecie jak to wygląda, jak ktoś jest wskazany do takiego projektu. Ci, którzy byli wskazani byli raczej tymi, którzy podawali karteczki, podawali materiały, przerzucali slajdy, a ja ponieważ byłem osobą, która się napaliła na ten projekt, to koleżanka z działu HR, to ona była osobą, która mnie wspierała, a ja byłem prowadzącym szkolenie i bardzo mi się podobało.
A wiecie co jeszcze było najfajniejsze?
Trochę się tak dmucha swoje ego, ale ktoś po coś to robi. Jeżeli nagrywacie materiał na YouTube, czy nagrywacie podcasty, czy piszecie artykuły na blogu, czy robicie coś dobrze, to robicie po to, żeby ktoś was docenił. Więc jeżeli ktoś docenia wkład jaki włożyliście w prace, w przygotowanie szkolenia i słyszycie później, po skończeniu tego szkolenia, że gdyby to szkolenie miało miejsce x tygodni wcześniej, to ta osoba zdała by lepiej Assessment Center, czyli taki rodzaj sprawdzania kompetencji pracownika, najczęściej właśnie w nowej pracy, albo do rozwoju, do tego czy jego kompetencje lub umiejętności nadają się na pewnym etapie do tego, aby już osoba mogła brać udział w programie rozwojowym.
Mi się wtedy ta lampka zapaliła. To był ten moment, kiedy uznałem, że ja chciałbym to robić. Przez wiele lat skupiałem się na pracy zawodowej, byciu menagerem, na rozwijaniu swoich ludzi, na dzieleniu wiedzą się z nimi. Doświadczaniu siebie, poprzez błędy, ale ten etap zostawiłem bo uznałem, że to będzie na za lat ileś. Ale ileś lat minęło, ponad. To jest taki moment, kiedy właśnie od ubiegłego roku trochę się wydarzyło.
Brałem udział w kilku prelekcjach, wystąpieniach, prowadziłem warsztaty z młodzieżą w takim obszarze miękkim, a im bardzo potrzebnym, czyli wystąpień publicznych, mowy ciała, budowania pewności siebie. Czegoś, czego w szkole nie uczą, a wydaje się to być bardzo potrzebne na za chwilę. Czy też na już. To był ten pierwszy krok. Kolejnym krokiem jest to właśnie, że będę to robił, oczywiście nie rezygnując z pracy zawodowej i tutaj bardzo imponują mi dwie dziewczyny z autokreacji, odcinek z nimi jest dostępny. One właśnie pracują zawodowo, a po pracy robią takie szkolenia, takie warsztaty. Ja również coś takiego będę uruchamiał. Jakie obszary? To będzie powoli na tej stronie opublikowane, będziecie mogli zobaczyć w jakich obszarach. Na wystąpienia, z tym jak się poruszać na scenie. Wydaje to się tak oczywiste, a ja nadal spotykam osoby bardzo wartościowe, które dzielą się świetną treścią, którą prezentują przed większym lub mniejszym gremium, ale robią to w taki sposób, który ewidentnie wymaga od nich pociągnięcia się w tym obszarze. Nikt, albo mało kto zwraca uwagę, bo to często odbierane jest jako krytyka. Więc jeśli ktoś nie daje informacji zwrotnej, „słuchaj twoje treści są naprawdę dobre, tylko zaprezentuj je w taki, a nie inny sposób. Nie poruszaj się tak na scenie lub inaczej:”. Wy doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, o co chodzi. Takich warsztatów i takich trenerów jest naprawdę bardzo dużo. Co nie zmienia faktu, że osób, które chcą lub powinny wziąć udział w takich warsztatach nadal dużo jest.
Wiecie, że popularność wydarzeń, na których można wystąpić, od małych, kilkunastu osobowych meet’upów, po całkiem średnie i duże wystąpienia czy wydarzenia i ktoś za każdym razem ma potrzebę powiedzieć, ale nie zawsze jest do tego przygotowany w taki sposób jakby mógłby być. Idąc dalej. Słyszę od wielu znajomych i osób, które zadają mi takie pytania albo rozmawiamy w ogóle o takich rzeczach, które się dzieją w różnych firmach. One dotyczą procesów związanych z przeprowadzeniem inwentaryzacji, procesów związanych z zatrudnianiem i rekrutowaniem pracowników. Więc zarówno jeśli chodzi o kwestie szkoleń i jak właśnie kwestie doradztwa, konsultacji.
Dlaczego warto kupić konsultacje?
Dlatego, że dostajemy wiedzę w bardzo krótkim czasie i dostajemy wiedzę od człowieka, który doświadczył tych procesów, budowania tych procesów, a nie jest tylko teoretykiem. Taką wiedzę kupujemy i mamy ją już, a nie musimy szukać sami w różnych materiałach, po Internecie, sprawdzać czy u nas nada się takie rozwiązanie. Opłaca się zapłacić za konsultację. O tym jeden z gości, który też opowiada o tym, jak jego doświadczenie zawodowe spowodowało, że on dzisiaj jest konsultantem wyspecjalizowanym w konkretnej dziedzinie i firmy z tego korzystają chętnie.
Trzecia rzecz, o której wspomniałem, a która spowodowała, że nagrywam ten podcast i drugi, bo być może nie wszyscy to wiedzą. Prowadzę podcast zupełnie inny od tego i w zupełnie innym celu. Prowadzę bajkowy podcast, w którym czytam bajki dzieciom. Mam z tego wielką radość, ale też uczę się i pracuję nad dykcją. Tutaj też za chwilę będzie rozmowa z gościem, w odcinku tym za tydzień, który zawodowo pracuje głosem. Nie widać go w podcaście, aczkolwiek zdjęcie możecie sobie zobaczyć na stronie puki co jeszcze poradnikowo, albo będziecie raczej mogli zobaczyć, ponieważ tego postu jeszcze tam nie ma. Ale ten człowiek dużo pracy włożył w to, żeby jego głos brzmiał tak jak brzmi. Jeżeli zamkniecie oczy to na pewno od razu go rozpoznacie. Jego głos jest rozpoznawalny w Netfixie, w stacjach radiowych, telewizyjnych. Więc można pracować głosem. Są nawet strony, gdzie są testy głosów i te głosy można zatrudnić, jest taki casting głosów, gdzie można wybrać dany głos do nagrania komunikatu IVR, czyli na powitanie osoby dzwoniącej do danej firmy. Można nagrać głos do reklamy radiowej, ale można też ten głos użyć do przeczytania swojego audiobooka. Niektórzy autorzy książek sami czytają i to też jest super. Niektórzy obawiają się tego, nie mają na to czasu i mogą chcieć znaleźć kogoś, kto będzie im czytał tą książkę, czy nagrywał głos do szkolenia, do jakiegoś materiału szkoleniowego. To będzie trzeci oferty, który będę komunikował na nowej stronie.
Widzicie co robi urlop z człowieka?
Nagle się budują jakieś obrazy, coś się zaczyna krystalizować, coś zaczyna się układać. Rozmowy z wieloma gośćmi, rozmowy z osobami, którzy nie są gośćmi w podcaście, dają nagle wynik takiej refleksji, że należy kilka rzeczy usystematyzować i to się będzie na przestrzeni miesięcy działo. Więc podcast będzie nadal tu gdzie jest, nadal będą goście, będzie ich nawet więcej, niż mnie w odcinkach solowych. Ale chciałbym żebyście wiedzieli, że to idzie w takim kierunku. Dalej będę się z gośćmi dzielił doświadczeniem i oni swoim na różne tematy, a tu propos tematów, jeśli macie temat, o którym chcecie posłuchać, macie pomysł kogo chcielibyście usłyszeć w tym podcaście, to dajcie znać. Materiału mam już nagrane na kilka tygodni do przodu, co nie zmienia faktu, że chętnie poznam wasze oczekiwania i propozycje tego, o czym byście chcieli słuchać w tym właśnie podcaście o rozwoju osobistym.
Skąd się wzięła nazwa tego podcastu?
Rozwój Osobisty Dla Każdego. Z tego, że uważam, że każdy może i każdy wręcz powinien rozwijać się. Niektórzy robią to bardzo świadomie, w bardzo zaplanowany, usystematyzowany sposób. Niektórzy robią to przy okazji, okazji wzięcia udziału w szkoleniu, wystąpieniu, wydarzeniu, w rozmowie z ciekawym gościem, ale niektórzy unikają tego, co nie zmienia faktu, że rozwój osobisty pozwala nam być kimś lepszym, realizować pewne zadania lepiej, żyć lepiej, żyć może ciekawiej. Być pozytywną osobą i zarażać innych pozytywną energią życiowej. Rozwój osobisty nie ma jednolitej reguły. Nie ma reguły Wikipedii. Każdy intepretuje rozwój osobisty dla siebie i ja go właśnie tak interpretuje, że każdego dnia uczę się czegoś nowego i coś co pozostaje w mojej głowie i będę mógł zastosować za chwilę, za miesiąc, a może mi się akurat przypomni.
Reasumując, na przestrzeni najbliższych tygodni, podcast będzie dostępny na nowej stronie rozwojosobistydlakazdego.pl. Tam będzie również blog i będzie oferta miedzy innymi szkoleń, oferta mojego głosu do wykorzystania, konsultacji jakich mogę udzielać w ramach pewnych obszarów wynikających ze swojego doświadczenia zawodowego.
Gorąco zachęcam do tego żeby wchodzić na tą stronę jak ona się tylko pokaże. Bardzo liczę na to, co już powiedziałem wcześniej, że będziecie kontaktowali się ze mną, dawali informację, co jest fajnego, co wam się nie podoba, z kim chcielibyście i o czym posłuchać rozmowy, czego ewentualnie ode mnie oczekujecie w ramach podcastu rozwój osobisty dla każdego lub aktywności, o których powiedziałem na stronie. Tak, żeby ta relacja tworzyła się między nami i była coraz lepsza. Ja bardzo cieszę się, że przybywa osób, które obserwują podcast na Spotify, osób które go subskrybują na iTunes, co niezmiernie cieszy i daje motywację do tego, żeby tydzień w tydzień materiał opracowywać i publikować dla was, żebyście mieli co posłuchać w drodze do pracy, spaceru, treningu.
Niezmiernie mi miło i bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, które się pojawiły się na iTunes dotyczące tego podcastu. Tych, którzy mają możliwość udzielenia takiego komentarza czy pozostawienia komentarza na iTunesa, to gorąco do tego namawiam. To jest po pierwsze bardzo fajna forma do komunikacji z autorem, czyli ze mną w tym wypadku, ale też ilość, jakość komentarzy powoduje, że ten podcast jest bardziej rozpoznawalny w iTunes i łatwiej do niego dotrzeć. Dlatego gorąco zachęcam do tego, jeżeli ktoś ma taką możliwość, żeby ocenił go na iTunes i pozostawił tam swój komentarz. Jeśli słuchacie tego podcastu na Spotify to po prostu obserwujcie ten podcast, a jeżeli słuchacie na innych aplikacjach i jest taka opcja, która pozwoli Wam być na bieżąco z tym podcastem, to zachęcam do kontaktu ze sobą. Dzisiaj nie będę wam zabierał więcej czasu, chciałem się podzielić kilkoma przemyśleniami urlopowymi i zapraszam do odcinka za tydzień i do każdego kolejnego odcinka. Co piątek nowy odcinek podcastu Rozwój Osobisty Dla Każdego jest dostępny wszędzie tam, gdzie słucha się podcastów. Bardzo Wam dziękuje i do usłyszenia.