Mamy w zwyczaju narzekać na permanentny brak pieniędzy.
Z czego wynikają nasze problemy finansowe? Pierwsze, co przychodzi na myśl to niskie zarobki w stosunku bieżących kosztów życia.
To jednak tylko część prawdy. Wierzchołek góry lodowej. Co jest zatem całą prawdą?
Zwykle mamy wpływ zarówno na wysokość naszych zarobków, jak i na stronę kosztową.
Głównym powodem jest złe zarządzanie środkami finansowymi. Może wydawać się dziwne, że z takimi problemami mierzą się także osoby o większych dochodach. Także takie, które w życiu zawodowym świetnie planują i zarządzają budżetami.
Co zatem zrobić, żeby poprawić swoją sytuację materialną?
Mogę pisać dalej, ale chcę Was zaprosić do wysłuchania mojej rozmowy z Sandrą Martynów, która o sobie piszę w taki sposób:
„Praktyk planowania finansowego. Trener komunikacji opartej na empatii, trener FRIS®. Certyfikowany trener biznesu Brian Tracy International. Mentor
Członkini Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Autorka książki „Niezbędnik Finansowy. Jak dogadać się z pieniędzmi i żyć z nimi w zgodzie”. Autorka publikacji oraz współautorka 3 książek.
Praktyk posiadający ponad 16-letnie doświadczenie w sprzedaży i zarządzaniu produkcją. Pracując w sprzedaży dla międzynarodowej korporacji, przeszła większość możliwych kierowniczych szczebli w strukturze. Nagradzana za efekty swoich działań. W sferze produkcyjnej odpowiedzialna za zlecanie oraz koordynowanie produkcji w branży odzieżowej, a także drobnego AGD w Chinach i Indiach
Niezmiennie skoncentrowana na rozwijaniu kompetencji swoich zespołów. Specjalizująca się w podnoszeniu efektywności oraz optymalizacji procesów i komunikacji.
W pracy trenerskiej działa na szerokiej skali – autorka licznych warsztatów – m.in. „Kobieta przedsiębiorcza”, „Budżetowe wtorki”, „Na rozdrożu”.
Prelegentka konferencji Polko! Bądź zdrowsza – PGE Narodowy dla publiczności liczącej ok 700 osób.
Prowadząca konferencje w roli konferansjera dla Brian Tracy International Polska.
Charyzmatyczna i pełna energii.
Wyznaje zasadę mówiącą, że kto chce – szuka sposobu. A kto nie chce – szuka powodu.
Współpracuje z Instytut Masz w sobie moc – Leszno, Wydział Rewitalizacji i Promocji Miasta Leszna, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie, Centrum Biznesowych Inspiracji Lublin, Adwokacka Kancelaria Prawa Gospodarczego Tomasz Kirstajn Leszno, sieć szkół językowych Odlotowa Szkoła Językowa „Papuga” Poznań.
W momencie, kiedy publikuję ten odcinek, Sandra jest na „babskiej” wyprawie w Gruzji, bo sobie to optymalnie zaplanowała. Jako ciekawostkę dodam, że Sandra, zajmując się tak długo planowaniem i poznawaniem różnych narzędzi, ma już np. swój sposób na „odkładanie poza planem”. Dzięki temu bilet do Gruzji kosztował ją 16 zł, a koleżankę, która leciała wraz z nią 816 zł.
O tym, jak to robiła, napisała w swoim Niezbędniku.
Chcecie ten Niezbędnik lub drugą książkę, jaką dla słuchaczy przekazała Sandra? To proste…
Napiszcie w komentarzach pod tym wpisem, czy prowadzicie, czy dopiero zamierzacie prowadzić budżet domowy i co Was do tego skłania lub skłoniło.
Najciekawsze komentarze wybierzemy wspólnie z Sandrą, a zwycięzców powiadomimy poprzez wiadomość mailową.
Zabawa trwa do 10 listopada 2019.
Książka polecana przez Sandrę:
Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki
Sandra w sieci:
www.niezbednikfinansowy.pl
https://www.facebook.com/Sandra-Martyn%C3%B3w-edukacja-finansowa-120092958664719/
https://www.linkedin.com/in/sandra-martyn%C3%B3w-4a5294163/
Jak słuchać podcastu:
Podcastów możesz słuchać na urządzeniach mobilnych oraz bezpośrednio ze strony www.
Poniżej linki do najpopularniejszych aplikacji i metod umożliwiających odsłuch:
Ważne funkcje, to możliwość przyspieszania odsłuchu, co pozwala w krótszym czasie odsłuchać więcej treści. Uwaga – dla wyższych prędkości wymagane jest większe skupienie na słuchanych treściach. Bez tego można w krótkim czasie ominąć wartościową część odcinka.
Co istotne dla słuchaczy…
Warto wspomagać twórców i oceniać ciekawy i wartościowy podcast.
Przyznajemy odpowiednią ilość gwiazdek (maksymalna ilość to najwyższa ocena). Dodajemy komentarz, który będzie motywował twórcę i wpływał na lepszą dostępność podcastu dla innych słuchaczy.
Wejdź proszę na mój profil w serwisie Patronite: https://patronite.pl
Miłego słuchania
Pingback: Co ma F.R.I.S. do finansów | Rozwój osobisty dla każdego
Z duża uwagą wysłuchałem Sandry i stwierdziłem, że całe życie człowiek się uczy. Chętnie przeczytam książkę i polecę innym, szczególnie mojej córce, która im więcej zarabia tym więcej wydaje (ma to po tacie ). Znam od autorkę od wielu lat i zawsze ją podziwiałem za pracowitość, kreatywność i zawsze w Nią wierzyłem. Czasami trudno za Nią nadążyć … bo tak szybko mówi 🙂
Tak. Czasem Sandra mówiła bardzo szybko. Na szczęście wyraźnie i z sensem 🙂
Sam wiele dla siebie zachowałem i wdrażam 🙂
Trzymam kciuki za edukacje córki 😉
Zaczęłam prowadzić budżet domowy stosunkowo niedawno, odkąd podjęłam decyzję o przejściu na własną działalność. I to nie jest tak, że nie patrzyłam na wydatki wcześniej. Owszem, opłacałam rachunki, planowałam zakupy i raczej rzadko zdarzało się tak, żeby zabrakło nam do wypłaty. Ale… no właśnie. To nie było prawdziwe prowadzenie budżetu, tylko dysponowanie środkami w czasie rzeczywistym, od wypłaty do wypłaty. Bez żadnej długofalowej strategii, z minimalną poduszką finansową. Ot na dentystę, albo na OC po Nowym Roku. A potem w jednym miesiącu nagle okazało się, że trzeba było naprawić nie tylko zęby, ale i dwa samochody. I zamiast na spokojnie przeorganizować budżet, zrobiłam się zielona. Dlatego od kilku miesięcy zaczęłam wprowadzać radykalne zmiany. Żeby mieć nie tylko na bieżące wydatki, ale ten kurs, o którym marzę od kilku miesięcy, albo wakacje w Portugalii, które planujemy od lat. I przyznam, że prowadzenie budżetu nie jest łatwe, i że czasem można dojść do przerażających wniosków o sobie i swojej dotychczasowej płynności?. Ale grunt to zrobić ten pierwszy krok – zmierzyć się z prawdą?.
Dokładnie!
Zmierzyć się z prawdą, to czasem przyznanie się do tego, że robiło się to źle lub nie robiło wcale.
Teraz wytrwać w tym, a efekty mogą pozytywnie zaskoczyć!
Tego Ci życzę 🙂
Prowadziłem budżet domowy w Excelu – później zaprzestałem bo nawyki weszły w krew. Ale inflacja robi swoje i czas wrócić do ponownego przeglądu domowych wydatków, który potrwa parę miesięcy. Dzięki za podcast! Umilił mi podróż z Krakowa do domu -nawet starczyło czasu na kolejny odcinek 🙂 Pozdrawiam autora i gościa podcastu!
Inflacja w ekonomii to jedno, a inflacja wydatków, to drugie. Kiedy nam się wydaje, że już wszystko mamy pod kontrolą, to często się zapominamy i to co udało nam się osiągnąć, te dodatkowe pieniądze też wydajemy.
Zarabiasz więcej – wydajesz więcej.
Tylko poprawne zarządzanie daje efekty.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za efekty zarządzania domowymi finansami.
Bardzo chciałabym mieć poczucie, że moje pieniądze są pod kontrolą. Jednak nadal wydaje mi się, że moje dochody są za małe, żeby zrobić z nimi cokolwiek konkretnego, ponad gonieniem z bieżącymi wydatkami. Wysłuchałam podcastu i historia Pani Kasi, mamy czwórki dzieci, dość mocno we mnie nadal rezonuje. Jeśli faktycznie każdy może, to ja też 🙂
Jeśli to w Tobie rezonuje to SUPER!
Taki był cel – pokazać, że nawet niewielkie dochody, ale dobrze zarządzane mogą wiele zmienić.
Zachęcam do zgłębienia tematu i może kontaktu z Sandrą. Jestem przekonany, że chętnie pomorze 🙂
Ja zaczęłam prowadzić budżet jakieś 3 lata temu. Teraz zadaje sobie tylko pytanie: dlaczego wcześniej tego nie robilam. Obecnie nie mamy już żadnych kredytów i mamy oszczędności na czarną godzinę oraz takie, z których finansujemy wszystkie wakacje czy dodatkowe przyjemności. A co mnie do tego skłoniło?Był taki czas, że zaczęłam szukałać sposobow jak oszczędzić, tak trafiłam na jeden blog i zaczęłam korzystać z szablonu w exelu. Teraz próbuje przekazywać te wiedzę moim dzieciom (bo na szkołę to nie ma co liczyć w tym zakresie), aby w przyszłości nie popełnili takich błędów jak ja.
Rewelacja Izo!
Dobrze, że napisałaś „zaczęłam prowadzić budżet”, a nie „zaczęłam oszczędzać”, bo to zupełnie coś innego.
Gratuluję Ci sukcesów i trzymam kciuki za kolejne, bo będą z pewnością 🙂
Kiedyś prowadziłam budżet domowy, miałam plik na komputerze, zaglądałam do niego regularnie m.in. płacąc rachunki. Dziś większość opłat to zlecenia stałe, plik zawiesiliśmy w chmurze by miały do niego dostęp dwie osoby i jakoś tak się potoczyło, że tam wisi i nie wiele już w nosi do naszego planowania. Ale ta potrzeba planowania mocno we mnie siedzi i wiem, że systematyka miała swoje spore owoce. Na pewno ten podcast pomoże mi wrócić do tego w bardziej usystematyzowany sposób:)
Mamy wiele wspólnego.
Plik jest w chmurze i może nie jest prowadzony już bardzo detalicznie, ale jest.
Bez niego dalej finanse prowadzone byłyby po omacku.
Powodzenia w powrocie na drogę zarządzania własnymi środkami 🙂
Matko, jak ja się cieszę, że trafiłam na ten podcast (zresztą zupełnie przypadkiem, że tak dodam z lekkim wstydem).
Zaczęłam prowadzić budżet domowy jakieś trzy miesiące temu, kiedy uświadomiłam sobie, że kurczę, przecież naprawdę dobrze zarabiam jak na nasze realia, a ciągle „nie mam pieniędzy”. Doszłam do wniosku, że muszę robić coś nie tak, ale co? Nie miałam pojęcia. Zresztą dalej do końca nie wiem, bo podeszłam do tematu trochę z partyzantki, co jak teraz widzę, mogło być podstawowym błędem ?
Ale ja nie o tym. O mnie trzeba wiedzieć jedno – trochę brakuje mi konsekwencji przy takich przedsięwzięciach. Staram się z tym walczyć i dlatego naprawdę sumiennie rozpisywałam przez ostatni czas wszystkie swoje wydatki i przychody (z dokładnością co do grosza), ale właśnie znalazłam się w chwilowym stanie zwątpienia czy w ogóle jest sens to robić. I trafiłam na Was. Przypadek? Raczej przeznaczenie ?
Może to głupie, ale dopiero wysłuchanie Waszej rozmowy uświadomiło mi, że nie wystarczy, że ja ten budżet sobie rozpiszę, ale jeszcze muszę zacząć nim ZARZĄDZAĆ.
Super podcast, fantastyczna rozmowa, naprawdę dużo wniosków z niej wyciągnęłam i przede wszystkim daliście mi przysłowiowego kopa, żeby nie tylko dalej to robić, ale robić to lepiej i bardziej świadomie. Wielkie dzięki! ❤
Bardzo nam miło, że wywołaliśmy w Tobie taką reakcję 😀
Moje pobudki były podobne, choć początki pewnie trochę inne.
Pracuj nad swoją konsekwencją i nie zniechęcaj się. Umiejętne zarządzanie własnymi środkami to chyba jedyny słuszny kierunek!
Zachęcam do słuchania także innych odcinków tego podcastu 🙂
No pewnie! Właśnie zyskaliście wierną słuchaczkę ?
Pozdrawiam serdecznie!
Miło słyszeć 😀
Dziel się wrażeniami – to zawsze pomaga wyciągać lepsze wnioski i poprawiać jakość.
Dziękuję
Lepiej późno niż wcale tak ,ja zaczęłam w momencie kiedy mój świat stanął na głowie .czyli dość późno, ale determinacja. konsekwencja, pozwalają mi nawet przy skromnym budżecie co roku spełniać jedno duże i kilka /naście małych marzeń , a są nimi min. podróże 🙂 Pozdrawiam
I to się liczy!
Świadome realizowanie swoich marzeń, tych dużych i tych małych, poprzez zarządzanie własnymi pieniędzmi.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów – nie tylko na tym polu ?
Oszczedzam, ale jakoś dziwnie 'ulatuja’ te oszczędności. Nie mam konkretnego planu na to, więc może czas dowiedzieć się czegoś więcej. Oszczedzam na wakacje i tylko to mi się udaje w 100 %
Pierwsze co możesz zrobić to zamienić oszczędzanie na zarządzanie.
To naprawdę robi różnicę.
Trzymam kciuki za Twoje finansowe sukcesy. Już wysłuchanie rozmowy z Sandrą otwiera oczy.
Po przesluchaniu podcastu stwierdziłam, że chyba pora zacząć planować swój budżet! Myślę, że okres studiów, który właśnie przechodzę, jest idealnym czasem na to, aby nauczyć się świadomie zarządzać swoimi finansami:) Mam nadzieję, że zdołam wypracować swój własny sposób jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej poważnej pracy i uzyskiwaniem stałego dochodu. Czas ucieka, pora brać się do roboty:)
Dziękuję Wam za dawkę motywacji! Jestem bardzo ciekawa książki Pani Sandry i nie mogę się doczekać pierwszych kroków w planowaniu mojego budżetu.
Ja zacząłem prowadzić domowy budżet dopiero po czterdziestce, więc i tak jesteś wygrana ???
Trzymam kciuki za wytrwałość ??
Lepiej późno niż wcale ☺ tym bardziej, że nasze pokolenie karmione było przekonaniami, które raczej nie zachęcaly do budzenia i rozwijania świadomości finansowej. Pozdrawiam ☺ Sandra Martynow
Julia koniecznie! Im wcześniej zaczniesz tym większa szansa na efekty jakie daja Ci radość i satysfakcję ☺ Kibicuję!!! Sandra