Joga dobra na wszystko

Nie pamiętam, co mną kierowało, kiedy pierwszy raz wybrałem się na zajęcia, czy też praktykę Jogi. Pamiętam za to, że już po pierwszych zajęciach przypadły mi one do gustu.

Pamiętam swoje obawy o to, czy podołam, bo jakoś naturalnie nie dałem się zwieść pozorom pięknych zdjęć i filmów, które nie raz miałem okazję oglądać.
Spodziewałem się, że to nie będą przelewki, a konkretny wysiłek dla mięśni i stawów, które na co dzień nie doświadczają takich napięć.

Oddychanie

Już pierwsze minuty i koncentracja na oddechu były nie lada wyzwaniem, ale za to, jakim przyjemnym. Zwróć uwagę, jaki jest twój naturalny sposób oddychania. Możesz to sprawdzić bardzo prosto. Stojąc, siedząc, czy leżąc, połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu, tuż pod mostkiem. Teraz zwróć uwagę na swój wdech. Niech będzie pełniejszy, nabierz więcej powietrza i obserwuj.
Która dłoń się porusza?

 

Jeśli zauważyłeś, że wyraźnie porusza się dłoń umiejscowiona na klatce piersiowej, to oznacza, że twój oddech jest nieefektywny, płytki, a co za tym idzie, nie dostarczasz oczekiwanej ilości tlenu.

Jeśli porusza się dłoń umiejscowiona na brzuchu, to jesteś w gronie osób, które oddychają przeponą, a zatem bardziej efektywnie.

Oddychanie, czy też nabieranie powietrza w płuca wynika z faktu, że być może tak nas uczono, tak się przyjęło. Nawet potocznie mówi się przecież – nabrać powietrza w płuca.

No dobrze, ale praktyka jogi nie polega wyłącznie na oddychaniu, choć stanowi ono ważny element w czasie trwania zajęć, a nawet później.

 

Mnogość i różnorodność asan, czyli pozycji, w których ustawiamy swoje ciało, nie pozwala się nudzić.

Uczestnicząc w praktykach, nie tylko wzmacniasz swoje ciało, ale także wspierasz dążenie do harmonii, która w wydaje się być zbawienna w szalonym pędzie dzisiejszych czasów.

A zatem Joga jest zarówno dla tych, którzy potrzebują wzmocnić wybrane partie mięśniowe, stawy, a także uspokoić umysł.

Owszem. Są drobne przeciwskazania, które sugerują konsultacje z lekarzem lub wsparcie nauczyciela prowadzącego praktykę Jogi, ale to drobne wyjątki.

Posłuchaj rozmowy z nauczycielką i pasjonatką Jogi oraz założycielką poznańskiego studia Dom Kultury Jogi Julią Durkiewicz.

Julia kilka lat temu wprowadziła mnie w świat jogi i dlatego uznałem, że rozmowa z nią będzie świetnym uzupełnieniem, krótkiej serii dotyczącej zdrowia.
Bo w myśl przysłowia „w zdrowym ciele, zdrowy duch” joga dostarcza i jedno i drugie.
Spróbujesz?

A może już masz swoje doświadczenia i chcesz się nimi podzielić?

Zapraszam do słuchania naszej rozmowy, a jeśli lubisz podcasty, ich różnorodność i to co wnoszą w Twoje życie, to może zainteresuje Cię nasz newsletter.
Nasz, bo tworzony przez grupę zapalonych fanów podcastów, którzy są także twórcami.
W newsleterze polecamy sprawdzone przez nas podcasty.

Chcemy, aby przy rosnącej ilości komercyjnych podcastów, szanse na przebicie się miały też te tworzone z pasji, z głębokiego przekonania i potrzeby dzielenia się. Te zabawne, te techniczne
i te, o których istnieniu mogłabyś nigdy się nie dowiedzieć.

Wystarczy wejść na stronę www.najlepszepolskiepodcasty.pl i zapisać się.

Serdecznie polecam!

Dom Kultury Jogi – cudowne miejsce w Poznaniu.
Facebook

Jak słuchać podcastu:

Podcastów możesz słuchać na urządzeniach mobilnych oraz bezpośrednio ze strony www.
Poniżej linki do najpopularniejszych aplikacji i metod umożliwiających odsłuch:

ANDROID

SPOTIFY

ITUNES

GOOGLE PODCASTS

SPREAKER

STITCHER

CASTBOX

YOUTUBE

Ważne funkcje, to możliwość przyspieszania odsłuchu, co pozwala w krótszym czasie odsłuchać więcej treści. Uwaga – dla wyższych prędkości wymagane jest większe skupienie na słuchanych treściach. Bez tego można w krótkim czasie ominąć wartościową część odcinka.

Co istotne dla słuchaczy…

Warto wspomagać twórców i oceniać ciekawy i wartościowy podcast.
Przyznajemy odpowiednią ilość gwiazdek (maksymalna ilość to najwyższa ocena), a także dodajemy komentarz, który dodatkowo będzie motywował twórcę oraz wpływał na lepszą dostępność podcastu dla innych zainteresowanych podobną tematyką.

Wejdź na mój profil w serwisie Patronite: https://patronite.pl
Dziękuję Patronom:
Arturowi i tym „anonimowym” także!!!

Miłego słuchania

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *