Rozwój osobisty menedżera

Przyznam, że zastanawiałem się nad zmianą nazwy podcastu.

Wisz dlaczego?
Dotarło do mnie, że to może odstraszać, bo rozwój osobisty, jest trochę, jak coaching i strefa komfortu. Część ludzi tylko się uśmiecha, inni jawnie szydzą, sarkastycznie komentując.
Trudno.
Nie można udawać, że to, co robimy w swoim życiu w związku z chęcią bycia lepszym człowiekiem, pracownikiem, partnerem, czy ojcem nie jest rozwojem osobistym.

Możemy nie lubić tego określenia tak samo, jak nie lubimy np. „wystąpień publicznych”, które jednak mamy czasem okazję popełniać.

To proces zupełnie naturalny i nie mamy z nim problemu na etapie, nadal obowiązkowej, edukacji. Jednak z czasem, dzięki różnym doświadczeniom, zmieniamy swoje podejście pod wpływem własnych doświadczeń lub w wyniku presji otoczenia.

Nie ważne!

Ważne za to, aby jeśli już chcesz coś z tym zrobić, to robić to świadomie i w zgodzie ze sobą.

Świadomy rozwój zaczyna się od chwili, kiedy zrozumiesz, że to proces i na czym on polega. Według mnie kluczowe jest kilka obszarów, o których mówię w tym odcinku. Szczególnie ważne jest danie sobie możliwości do popełniania błędów. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Kiedy dostrzeżesz korzyści z wyciąganych, na podstawie takich doświadczeń, wniosków, to łatwiej będzie ci to przenieść na grunt zawodowy.

Ja na początku też miałem problem z tym, żeby przyznać się do błędu. Dziś nie mam z tym problemu, co nie oznacza, że jestem świadomy każdego z popełnionych błędów. Podobnie jak potrzeba doceniania pracowników, to dla mnie proces uczenia się i stosowania.

To, co również w rozwoju jest istotne, to dbanie o siebie.

Żeby z czasem zadbać o innych, najpierw powinieneś nauczyć się dbać o siebie.
Odżywianie się z głową, aktywność i sen, to podstawa troski o samego siebie. To trochę, jak z instrukcją zakładania maski tlenowej w samolocie. Serce i być może rozum podpowiada ci, żeby najpierw założyć maskę dziecku. Instrukcja mówi jednak, że to TY musisz najpierw założyć maskę, aby następnie bezpiecznie pomóc innym.

Tu pozwolę się odnieść do tytułu książki, z którym się nie zgadzam, a który może jest wyjaśniony w treści lektury. Ma na myśli książkę „Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie” Simona Sinka. Czytaliście?

Zapraszam do słuchania:

 

Polecam:
Podcast, o którym mówię w odcinku: „The John Maxwell Leadership Podcast”
https://podfollow.com/1416206538/episode/b03439c254a46435dfdc7252dcc9d8f4b617cac5
książka „Prawa ludzkiej natury” – Robert Greene
https://helion.pl/view/12197M/pralud.htm

 

 

Dziękuję za wsparcie swoim patronom:
Zbyszkowi i tym „anonimowym” także!!!

Wejdź na www.patronite.pl/rodk

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze dla “Rozwój osobisty menedżera”