Obecność na rynku pracy

Sam jestem zaskoczony!

Niektórych spraw nie da się przewidzieć. Można zakładać, że one wcześniej, czy później nastąpią, ale nikt nie wie do końca kiedy dokładnie i jak duża będzie to zmiana. Właśnie to stało się z rynkiem pracy, nieruchomości, instrumentów finansowych itp. Choć te ostatnie to akurat świetna okazja do zainwestowania, bo spadki są olbrzymie i choć część spółek zniknie z giełdy, to wiele z czasem się podniesie, a wtedy stopa zwrotu może być całkiem pozytywnym wynikiem całego zamieszania.

Skupię się zatem na rynku pracy.

W ubiegłym roku miałem przyjemność prowadzić warsztat na temat obecności na rynku pracy. W tym roku również zostałem o to poproszony, jednak z uwagi na ograniczenia dotyczące bezpieczeństwa wydarzenie zostało przeniesione do sieci.
To była też świetna okazja do zaprezentowania tego samego materiału z zaznaczeniem różnic, które na rynku pracy wyłoniły się wskutek ogłoszonej pandemii.

Pozwoliłem sobie nagrać odcinek podcastu, który w obecnej sytuacji może być dla ciebie istotny i wartościowy. Pokażę ci także, jak istotne jest przygotowanie się do tego, co może nigdy nie nastąpić, a jak już nastąpi, to możesz uznać się za szczęściarza, a co najmniej za człowieka przygotowanego „na najgorsze”.

Zacznę od początku.

Rynek pracy podobnie jak inne rynki to miejsce, gdzie dochodzi do transakcji między pracodawcą a pracownikiem. W zależności od sytuacji ekonomicznej ten rynek także dotyka nadpodaż lub deficyt wybranych usług. Co oznacza, że mamy doczynienia ze zbyt dużą lub zbyt małą ilością pracowników w wybranych branżach rynku pracy, co wyrażane jest współczynnikiem stopy bezrobocia.
Oznacza to, że w pewnych okresach, pracodawcy mogą mieć trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, tego mogłeś doświadczyć jeszcze do początków marca tego roku. Innym razem, to pracownik będzie miał trudność ze znalezieniem zatrudnienia, i ten okres właśnie się zaczyna. Co oznacza, że wskaźnik bezrobocia znacząco urośnie.

Co to znaczy dla Ciebie

Jeszcze kilka tygodni temu mogłeś się zastanawiać, który pracodawca zapewni ci lepsze warunki pracy. Gdzie znajdziesz wyższe wynagrodzenie, lepszą atmosferę, chill room, masaż biurowy itp.  Dziś zastanawiasz się, kto cię zatrudni lub co robić, żeby nie stracić pracy, bo na rynku za chwilę mogą się pojawić młodsi, tańsi, czy też bardziej wykwalifikowani pracownicy, których branża lub zakład pracy nie wytrzymał załamania, jakie nastąpiło, a które pociągnie za sobą inne następstwa daleko wykraczające poza rynek pracy.
Warto zatem na bieżąco śledzić portale z ogłoszeniami, żeby wiedzieć, które branże poszukują pracowników, jakie to stanowiska i oczekiwania. Warto wtedy przeanalizować swoje kompetencje i rozważyć ich poszerzanie lub zdobywanie nowych.

Żeby lepiej poznać swoje kompetencje, mocne strony, czy talenty – to  warto wykonać test lub badanie, a nawet kilka, jak ktoś lubi. Pomoże to w lepszym i bardziej świadomym rozwoju osobistym. Linki do kilku popularnych badań osobowościowych zamieszczam poniżej.

Testy i badania:
16 Personalisies – https://www.16personalities.com/pl
Gallup – https://www.gallup.com/cliftonstrengths/en/252137/home.aspx
FRIS – https://fris.pl/
DISC – https://disc-polska.pl/

Kiedy już wiesz, jakie są twoje mocne strony, twoje talenty, to zaplanuj ich rozwój i wykorzystanie ich do budowania swojej kariery zawodowej. Warto rozważyć, czy osoba posiadająca doświadczenie nie będzie dobrym wsparcie całego procesu. Bez trudu znajdziesz certyfikowanych trenerów lub pasjonatów, którzy chętni ci pomogą.

Komunikuj swoje mocne strony

Niech świat, a szczególnie rynek pracy wie, jakie są twoje mocne strony. Tylko jak?
Tu masz do dyspozycji kilka możliwości. Najprostszą z nich jest założenie i umiejętne prowadzenie profilu na LinkedIn. Pozwól, że nie będę się rozpisywał na ten temat, za to zaproszę cię do posłuchania rozmowy z Agnieszką Wnuk, która świetnie orientuje się w temacie. Wszak prowadzi szkolenia i konsultacje dotyczące zastosowania LinkedIn:

Warto mieć świadomość swojej obecności w sieci i dbać o swój wizerunek, bo Internet nie zapomina. Zatem bądź fachowcem na LinekdIn i pasjonatom w innych mediach społecznościowych. Wyciągnij lekcje z rozmowy z Agnieszką.
Sam profil, nawet najłatwiejszy nic nie da, jeśli nie pokażesz światu swoich kompetencji. A pokażesz je, publikując wartościowe treści i komentując merytorycznie treści innych. Tak w dużym uproszczeniu.

Dzisiaj często dobrze prowadzony profil na LinedIn może zastąpić CV.

Jeśli jednak nie zastąpi, bo to nie do ciebie dzwonią, a raczej ty dzwonisz i piszesz, to warto wiedzieć, jak się zabrać za przygotowanie dobrego CV. Takiego, które przy dawno nie widzianej, czyli większej liczbie ofert pracy, wyróżni się na tle pozostałych i zaciekawi rekrutera na tyle, że poświęci więcej czasu na zapoznanie się z tym, co przygotowałeś.
Pamiętaj, że najpierw warto dłuższą chwilę poświęcić na przemyślenie tego, co powinno znaleźć się na CV, zamiast od razu siadać do klawiatury i klepać, byle by było.
Zachęcam do obejrzenia tego materiału, który pomoże ci się do tego lepiej przygotować, a także posłuchania rozmowy z Dariuszem w 6 odcinku tego podcastu:

Dalej już z górki

Nic bardziej mylnego. Proces dobrze prowadzonej rekrutacji to zwykle kilka miesięcy, więc to jak się przygotujesz do pierwszego spotkania, może zdecydować o tym czy będzie kolejne.
Punktualne przybycie na spotkanie, to rzecz tak oczywista, a jednak zdarzało się kandydatom na takowe spóźniać – ty tego nie rób.
Ubiór adekwatny do stanowiska, na jakie aplikujesz, to kolejna oczywistość, a zdarzali mi się tak ubrani kandydaci, że trudno mi było się skupić na prowadzeniu rozmowy, bo miałem ochotę już na samym jego początku je skończyć.
Dobrze wiedzieć coś więcej o firmie, niż jej nazwa, to dobrze świadczy o kandydacie.
No i sama rozmowa powinna być rzeczowa, a kompetencje poparte autentycznymi przykładami. To także bardzo szczątkowe, acz najważniejsze informacje.

Pracujesz

Jesteś zwycięzcą!
To właśnie ciebie wybrano, więc zaczynasz wdrożenie, a następnie już od samego początku, udowadnianie swoich kompetencji, które to miały wesprzeć organizację, do której aplikowałeś.
Mniejszy poziom kortyzolu, a może nawet jakieś endorfiny. Wszak to nowe wyzwania, nowy ja!

Nie zapomnij dobrze się przygotować

Na co?
Na kolejną podobną sytuację, która przecież może się zdarzyć.
Zarządzaj świadomie swoimi finansami. Dobrze planuj wydatki, szczególnie w dobra, które szybko tracą na wartości. Czy na pewno potrzebujesz nowego telefonu, telewizora, czy innego urządzenia?
Zaplanuj regularne kwoty na rachunek oszczędnościowy, z którego środków nie ruszysz pod żadnym pozorem, chyba że dotknie cię kolejny kryzys i z tego będziesz chciał regulować zobowiązania związane z bezpieczeństwem i zdrowiem własnym i rodziny.
Te gromadzone środki, to twoja poduszka bezpieczeństwa. To suma wszystkich kosztów na najbliższe np. sześć miesięcy. To coś co pozwoli ci przetrwać kolejny lub przyszły okres poszukiwania pracy.
I nie myśl sobie, że ciebie to nie dotyczy…

Posłuchaj rozmowy z Sandrą Martynów, jak to zrobić, a ja życzę Ci, żeby faktycznie podobna sytuacja nigdy cię nie spotkała:

 

Statystyki z Jobsora.com:
Rynek pracy
Raport branży IT za 2019 rok

 

Polecane przeze mnie materiały:
Książki rozwojowe grupy Helion: https://helion.pl/view/12197M
Książka Dariusza Użyckiego = „Czy jesteś tym, który puka”

 

Aplikacje do słuchania podcastów, które powiadamiają o nowych odcinkach:

ITUNES

GOOGLE PODCASTS

SPREAKER

STITCHER

CASTBOX

PLAYER FM

OVERCAST

POCKET CASTS

Inne opcje – tutaj możesz samodzielnie wybrać aplikacje, dzięki którym posłuchasz podcastu.

Dziękuję za wsparcie swoim patronom:
ArturowiZbyszkowi i tym „anonimowym” także!!!
Wejdź na www.patronite.pl/rodk

 

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *