Pieniądze w domu
To jeden z tych tematów, który warto i należy powtarzać do znudzenia.
Poziom edukacji jest mizerny, a szkolnictwo zupełnie nie przygotowuje młodych ludzi do radzenia sobie z pieniędzmi. W sumie to nie tylko do tego nie przygotowuje, o czy rozmawiałem w odcinku X z Miłoszem Brzezińskim.
Można uznać, że zarabianie pieniędzy idzie nam całkiem dobrze, ale wydawanie jeszcze lepiej.
Jak zatem zarządzać domowym budżetem w czasach kryzysu?
Wystarczy skupić się na dwóch podstawowych obszarach, a czasem na trzech…
Pierwszy obszar, to wiedza na temat wszystkich przychodów do domowego budżetu, czyli wszystkich wypłaty i pieniędzy pochodzących z dodatkowych zajęć np. korepetycji, wyprowadzania psów, czy pomocy w remontach.
Drugi obszar, nieco trudniejszy, to zapoznanie się ze wszelkimi wydatkami. Poznaj swoje koszty i podziel je na ważne obszary, jak np. wydatki na jedzenie, opłaty mieszkaniowe, komunikacja, abonamenty, subskrypcje itp.
Zobacz, które wydatki są niezbędne, a które możesz poddać świadomej optymalizacji, jak zabieranie kawy z domu w kubku termicznym zamiast kupowanie jej na stacji benzynowej za wielokrotność jej realnej wartości…
Trzeci obszar, częściowo wspomniany przy okazji pierwszego, dotyczy zwiększenia dochodów i/lub zmniejszenia wydatków.
Temat nie został wyczerpany i daleko do tego, ale znacznie więcej usłyszysz w rozmowie z moim gościem: Justyną Broniecką, a już z pewnością zdecydowanie więcej przeczytasz w książce, o której także chwilę rozmawiamy w tym odcinku.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy to pozycja dla Ciebie, to możesz skorzystać z linku afiliacyjnego: KSIĄŻKA
Justyna poleca:
Mit Przedsiębiorczości – Michael Gerber
Justyna w sieci:
https://zustoniemus.pl/
https://www.facebook.com/zustoniemus