Skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem

Co to jest stres

Stres jest reakcja organizmu na wydarzenia, tak najkrócej można określić czym jest stres. Nie można zatem jednoznacznie powiedzieć, że stres jako taki jest zły, czy niezdrowy. W pewnych warunkach i w odpowiedzi na niektóre wydarzenia, jest jak najbardziej dobry, a nawet konieczny. Chodzi jednak o to, aby wiedzieć, kiedy stres mi pomaga, a kiedy szkodzi. To przedstawia krzywa stresu Yerkesa Dodsona.

Krzywa pokazuje, że stres do pewnego momentu jest pomocny np. w mobilizacji do pracy, koncentracji na zadaniach, itp. Jednak od pewnego momentu działa wręcz odwrotnie. Powoduje, że nie ma się energii i motywacji do działania. Odczuwa się wyczerpanie, a nie dawkę energii niezbędnej do działania.

  • Eustres – dobry, mobilizujący poziom kortyzolu – dobry stres
  • Dystres – brak energii, wykończenie, zrezygnowanie – zły stres

Jak reagujemy na stres

Zwykle inaczej na stres reagują panowie, a inaczej panie. Nie można powiedzieć, że tak jest zawsze, taka norma i wszyscy mają tak samo. Jest to jednak dość charakterystyczne. Już nie raz wspominałem, że sam lubię co jakiś czas obejrzeć i chętnie polecam innym do obejrzenia 10 minutowy materiał, dostępny na YT. Ten fragment pochodzi z wykładu terapeuty par Mark Gungor i znajdziesz go po hasłem różnica między mózgiem kobiety i mężczyzny.
Na jednym z ostatnich szkoleń, które prowadziłem wspólnie z Małgorzatą – Pani Od Zmiany, widać było różnice w reagowaniu nie tylko pod kątem płci, ale także wieku. Panie, które najwyraźniej miały podobne doświadczenia, zaśmiewały się do łez, a ich młodsze koleżanki były zupełnie niewzruszone – ot taka obserwacja.

Zachęcam do obejrzenia, ale też pozwól, że krótko przybliżę, jak reagujemy na stres.

 • Panowie raczej milczą. Trawią to, co wydarzyło się w pracy, czy w związku. Nie rozmawiają o tym i raczej nie lubią o tym mówić. Wtedy chętniej zamkną się w garażu, pojada na ryby, czy pospacerować. Nie polecam naciskać i wypytywać co się stało, co Ci jest itp. W filmie ten stan był porównany do pustego pudełka, pokoju do którego mentalnie uciekamy, żeby ukoić nerwy i stres.
 • Panie reagują bardziej emocjonalnie, chcą ten stres z siebie wyrzucić, dlatego mówią to tym, co je stresuje, wkurza i w taki sposób sobie z tym radzą. Czasem to dość emocjonalny, szybki i nawet głośny wyrzut tego co leży na wątrobie. Tutaj nie chodzi i udzielanie odpowiedzi i próby pomagania. Najlepszą pomocą będzie tylko i aż wysłuchać.

Jak zatem radzić sobie ze stresem? Jak odróżnić, kiedy jest dobry, a kiedy czas wdrożyć metody mające obniżyć poziom kortyzolu (hormon stresu). Myślę, że każdy potrafi odróżnić kiedy ma dużo energii potrzebnej do zrobienia określonego zadania, a kiedy czuje się jak sparaliżowany, wykończony, jak po maratonie. Jeśli więc, czujesz, że możesz być już po stronie dystresu możesz zadziałać na kilka sposobów.

Działania interwencyjne:

 • metoda na śmiech – 10 razy HA

 • Obejrzyj krótki zabawny filmik – przykład:

 

 • Pobudź krążenie energetycznym ćwiczeniem, zrób kilka pajacyków, wyjdź na szybki i krótki spacer, żeby z jednej strony zmienić na chwilę otoczenie i pobudzić krążenie. Dotlenić mózg.
 • Możesz wykonać kilka ćwiczeń oddechowych np. kwadrat oddechu – wdech, zatrzymanie, wydech, zatrzymanie.

Działania zapobiegawcze:

 • zlokalizować źródło złego stresu i je zlikwidować – wiem, trudne i czasem w danym momencie niemożliwe. Ale możliwe przy właściwym przygotowaniu.
 • zdrowy i regenerujący sen
 • medytacja
 • odstawienie alkoholu
 • aktywność fizyczna – również ćwiczenia w pracy
 • zdrowe i wartościowe jedzenie
 • utrzymywanie relacji z bliskimi

Lepiej zapobiegać, więc włącz do swojej codziennej praktyki któreś lub kilka z proponowanych działań.

Zobacz tylko, jaki wpływ ma na nas przewlekły stres?

Nie daj się stresowi. Zwracaj uwagę na swoje zachowania. Na to kiedy działasz z energią i motywacją, a kiedy padasz na twarz.

 

SŁUCHAJ PODCASTU BEZPOŚREDNIO W APLIKACJI:

SPOTIFY

APPLE PODCASTS – pamiętaj, żeby zostawić recenzję podcastu ?

GOOGLE PODCASTS

SPREAKER

STITCHER

CASTBOX

YOUTUBE

ANDROID

DZIĘKUJĘ ZA WSPARCIE SWOIM PATRONOM!

Bardzo DZIĘKUJĘ:
Zbyszkowi,
Krzyśkowi,
Wiktorowi,
Marcinowi (poprosił o link do dowolnej akcji, więc wybrałem tę),
Annie,
Tomkowi,
Tomkowi (link do akcji charytatywnej),
Szymonowi,
Dawidowi,
Mirosławowi (link do akcji charytatywnej),
Pawłowi,
Dominikowi,
Łukaszowi,
Ani,
Oliwii,
Joanna,
Marzenie,
Małgorzacie,
Jerzemu,
Łukaszowi,
Patrycji,
Urszuli,
Maurycemu,
Karolinie,
Katarzynie,
Pawłowi,
Marcie,
Kubusiowi,
Lidii,
Agnieszce,
Przemkowi,
Adamowi,
Hubertowi,
Sebastianowi,
Łukaszowi,
Monice,
Iwonie,
Zofii,
Markowi,

Tutaj czeka miejsce dla Ciebie ?

 

WIELKIE DZIĘKI!!!

Zapraszaj gości do podcastu.
Zadawaj im pytania.
Otrzymuj drobne upominki i spotykaj się ze mną, żeby porozmawiać, podzielić się swoimi pomysłami, czy obiekcjami.
Róbmy razem dobry podcast, pełen wartościowych i inspirujących treści.

Zostań patronem podcastu.
Kliknij poniższy obrazek i decyduj.