5 rzeczy, które warto przestać robić (sobie)

Dzisiaj poruszę temat działań, które robisz codziennie i nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak szkodliwy mają wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i życie. O co chodzi? Jakie to działania, jaki mają wpływ? Dowiesz się z tego odcinka podcastu. Dowiesz się także, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

Zacznę od tego, że znacznie trudniej jest budować dobre nawyki, które nawet bardzo chcemy widzieć w naszym życiu. Głównym powodem jest brak natychmiastowych efektów. Z jednej strony nasz mózg potrzebuje nagrody, a z drugiej strony nie widzi negatywnych skutków ich nie robienia, czy też robienia czegoś zupełnie odwrotnego.

Żeby osiągnąć sukces w budowaniu dobrego nawyku trzeba równolegle pielęgnować niezłomność swojego charakteru. Chodzi o determinację, wytrwałość i niezłomność w dążeniu do tego celu. Są jednak liczne przeszkody, które mogą nas spotkać na różnych etapach naszego życia plus zachłanność, bo często chcemy osiągnąć zbyt wiele i to w krótkim czasie.

Dzisiaj jednak będzie o tym, co sobie robimy złego nie zdając lub nie do końca zdając sobie z tego sprawę.

To zwykle bardzo drobne rzeczy, małe “przewinienia”, drobne rozkosze, ale powtarzane z godną naśladowania wytrwałością. Godną oczywiście w ramach dobrych nawyków, gdzie tej wytrwałości często zwyczajnie brakuje.

Podam Ci za chwilę przykłady drobnych rzeczy, których konsekwencje odczujemy w w przyszłości. To takie małe bombki, które wybuchają w najmniej spodziewanym czasie.

1. „Od Jednego Ciastka Nie Przytyję”

Niektórzy z nas są zdolni przekonać samych siebie, że jedno ciastko czy kawałek czekolady nie zrobi różnicy. I faktycznie tak jest – wszystko dla ludzi. Ale kiedy to staje się codzienną praktyką, możemy zacząć zdziwieni zauważać efekty, zwłaszcza na naszą wagę i ogólne zdrowie. Często sięgamy po słodycze, aby zrekompensować stres, zmęczenie czy nawet nudę. Lubimy słodkie – w większości.

Dlaczego to Robimy: Spożywanie słodyczy często wyzwala w mózgu endorfiny, czyli hormony szczęścia, dając nam chwilowe poczucie przyjemności i ukojenia. To, co zaczyna się od jednego ciastka, może jednak łatwo przerodzić się w nawyk trudny do przełamania. Sam zanotowałem taki moment, kiedy w mojej szufladzie dziwnie pojawiły się słodycze zamiast orzechów – stało się tak, kiedy na kilka tygodni odstawiłem kawę z masłem.

Jak Temu Zapobiec: Zamiast sięgać po słodycze w chwilach stresu czy nudności, spróbujmy znaleźć alternatywne sposoby radzenia sobie z emocjami. Może to być krótka przerwa na spacer, czytanie książki, medytacja czy rozmowa z przyjacielem. Może kawa? Mała filiżanka kawy możemy być przyjemną alternatywą, choć nie słodką.

2. „Nie Muszę Ćwiczyć”

Często myślimy, że ponieważ jesteśmy ogólnie zdrowi, nie musimy się regularnie ruszać. Tymczasem brak aktywności fizycznej może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak przyrost masy ciała, obniżenie kondycji czy nawet problemy z układem krążenia. Oczywiście nie dzieje się tak od razu i te negatywne efekty dotkną nas zwykle po wielu miesiącach lub latach braku dostatecznej aktywności. Siedzenie to nowe palenie mówiła w podcaście Justyna Jakubczyk. Siedzimy w aucie, pracy i domu i to często w dziwnych i szkodliwych dla mięśni, stawów i kręgosłupa pozycjach.

Dlaczego to Robimy: Czasami myślimy, że nasza codzienna aktywność, na przykład w pracy czy w domu, wystarcza do utrzymania kondycji. Dodatkowo, życie w tempie, które nie sprzyja regularnemu ruchowi, może sprawić, że uznajemy aktywność fizyczną za zbędną – przecież wszędzie w pośpiechu itp.

Jak Temu Zapobiec: Wprowadźmy do naszego życia regularne krótkie sesje aktywności, takie jak krótki trening czy spacer. To może być również okazja do przemyślenia, relaksu i resetu umysłu. Planujmy te chwile tak samo, jak inne ważne zadania dnia. Szukaj sposobności na tak częste podnoszenie się z miejsca, jak to tylko możliwe. Wyznacz sobie ce ilości kroków, dołącz do wyzwania lub umów się z partnerem, czy koleżanką z pracy. Wytrwaj w tym nawet wtedy, kiedy po kilku tygodniach nie czujesz i nie widzisz różnicy.

3. „Ja tam zasypiam nawet po kawie”

Zbyt często bagatelizujemy znaczenie jakości snu, przekładając go na drugi plan w zamian za dodatkowe godziny pracy, czas spędzony przed ekranem czy bieżące sprawy. Jednak chroniczny brak snu może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie odporności, problemy z koncentracją oraz wzrost ryzyka chorób serca. Tutaj jeśli chcesz więcej się dowiedzieć o typowych zaniedbaniach, ich ryzyku i sposobach na radzenie sobie z tym – mam kilka wskazówek:

  • książka “dlaczego śpimy” Matthewa Walkera (na Tedx dostępne jest streszczenie problemu w 20 minutach).
  • webinar Małgorzaty Machniewicz , który już 11 stycznie o 19:00 (link do zapisów w opisie odcinka).

Dlaczego to Robimy: W dzisiejszym szybkim tempie życia, często bagatelizujemy sen, uznając go za czas stracony. Ciągłe wymagania życia zawodowego i osobistego sprawiają, że zasypiamy przy laptopie, a nie w łóżku. Za to w łóżku spędzamy sporo czasu, ale właśnie z telefonem lub pilotem w ręce, a badania mówią, że do łóżka powinniśmy się położyć, żeby spać inaczej oduczamy mózg zdrowego zasypiania.

Jak Temu Zapobiec: Ustalmy stałe godziny snu i trzymajmy się ich, nawet jeśli wydaje się, że jest jeszcze tyle do zrobienia. Wyłączmy elektronikę przed snem, ograniczmy spożycie kofeiny (teiny także) i to na przynajmniej 6-10 godzin przed planowanym pójściem spać. Ładnie ktoś napisał, że zbyt późno wypita kawa rujnuję architekturę snu wpływając na układ nerwowy. Objawia się to głównie w dwóch obszarach ściśle połączonych z jakością snu i sennej regeneracji:

  1. możliwe wyższe tętno spoczynkowe z powodu krążącej w krwioobiegu kofeiny
  2. zbyt krótkie fazy REM (Rapid Eye Movement) snu. Czyli nie regenerujemy się właściwie w obszarze psychiczny. Dodam, że nREM to regeneracja fizyczna.

4. „to tylko drink czy lampka wina”

Spożywanie alkoholu z umiarem nie jest zazwyczaj problemem, choć najnowsze badania pokazują, że skutki nawet niewielkiej ilości alkoholu mogą być dla nas bardzo niekorzystane w przyszłości. Za to częste lub przesadne spożywanie alkoholu może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiele osób ignoruje potencjalne ryzyko uzależnienia, a także wpływ alkoholu na jakość snu, stan emocjonalny i funkcjonowanie organizmu. Robert Rutkowski – terapeuta uzależnień przekonuje, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu i proponuje, aby zmienić narrację nazywając alkohol etanolem.

Dlaczego to Robimy: Alkohol często jest postrzegany jako środek na relaks czy ucieczkę od codziennego stresu. Jego spożywanie w grupie może być również społecznym zwyczajem, który trudno nam przerwać. Wszyscy piją, to głupio się nie napić. Każda okazja jest dobra, bo możesz pić bo masz potrzebę świętowania, lub jesteś zły lub wściekły i uważasz, że musisz się napić lub jesteś smutny i szukasz w alkoholu ukojenia. To wszystko ułuda i można sobie z tym wszystkim radzić w inny sposób.

Jak Temu Zapobiec: Dobrze jest być świadomym, że można inaczej radzić sobie z emocjami i regulować je w zdrowszy i bardziej bezpieczny sposób. Można nawet bawić się bez alkoholu i to równie dobrze, a nawet lepiej. Mój profesor na WSZiB w Poznaniu cytował Piątkowa balanga czerpie z energii soboty. To chyba również fragment dostępny w Głaskologii Miłosza Brzezińskiego.

5. „Od Jutra Zaczynam Zdrowo Jeść”

Podejmowanie decyzji o zdrowym odżywianiu to często temat na przyszłość. Od poniedziałku, od nowego roku itp. Bagatelizujemy znaczenie świadomych wyborów żywieniowych, zaniedbując wpływ diety na naszą energię, kondycję i samopoczucie. Niestety współczesny przemysł żywieniowy idzie w przeciwnym kierunku niż nasze realne potrzeby. Ilość konserwantów, zawartość cukru i innych substancji słodzących i wszechobecne jedzenie powoduje, że na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci znacząco wzrosła ilość osób otyłych w populacji. W 2016 roku 1,9 mld dorosłych (39 proc. światowej populacji) miało nadwagę, z czego 650 mln (13 proc. światowej populacji) cierpiało na otyłość.

Dlaczego to Robimy: Często podejmowanie zdrowych wyborów wymaga wysiłku i planowania. W natłoku codziennych obowiązków sięgamy po szybkie, łatwe i czasem mniej zdrowe opcje, zamiast inwestować w wartościowe składniki odżywcze. Głód psychiczny i głód fizyczny – warto znać i rozumieć różnicę.

Jak Temu Zapobiec: Planujmy posiłki z wyprzedzeniem, unikajmy jedzenia przed ekranem, a jedząc, skupmy się na smaku i doznaniach. Wprowadzanie stopniowych zmian w diecie może sprawić, że zdrowe jedzenie stanie się naturalnym nawykiem.

Dzisiaj poruszę temat działań, które robisz codziennie i nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak szkodliwy mają wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i życie. O co chodzi? Jakie to działania, jaki mają wpływ? Dowiesz się z tego odcinka podcastu. Dowiesz się także, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

WIELKIE DZIĘKI!!!

Zapraszaj gości do podcastu.
Zadawaj im pytania.
Otrzymuj drobne upominki i spotykaj się ze mną, żeby porozmawiać, podzielić się swoimi pomysłami, czy obiekcjami.
Róbmy razem dobry podcast, pełen wartościowych i inspirujących treści.

Zostań patronem podcastu.
Kliknij poniższy obrazek i decyduj.

A może wolisz jednorazowo postawić mi kawę? Zapraszam i z góry dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *