Kim był Viktor Frankl?
Przede wszystkim warto wiedzieć, kim był autor książki, do przeczytania której chcę Cię zachęcić.
Viktor Emil Frankl (1905-1997) był austriackim neurologiem, psychiatrą i twórcą logoterapii, która jest formą terapii egzystencjalnej. Viktor Frankl był również ocalałym z Holokaustu więźniem obozów koncentracyjnych, co znacząco wpłynęło na jego prace. Książka, „Człowiek w poszukiwaniu sensu” (ang. „Man’s Search for Meaning”), jest jego najpopularniejszą pozycją. To także książka częściowo autobiograficzna opisująca jego doświadczenia z obozów koncentracyjnych oraz rozwój jego teorii dotyczącej znaczenia sensu życia.
Synteza książki „Człowiek w poszukiwaniu sensu”
Książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu” jest podzielona na dwie części. W pierwszej części Frankl relacjonuje swoje przeżycia z okresu, kiedy był więźniem obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz. Opisuje niewyobrażalne cierpienia, jakie przeżył, oraz sposoby, jakimi więźniowie radzili sobie z brutalną rzeczywistością. Frankl analizuje psychologiczne aspekty życia w obozie, zwracając szczególną uwagę na to, jak poczucie sensu życia wpływało na przetrwanie. Ta część jest według mnie najciekawsza, bo najlepiej oddaje to, jak wielkie znaczenie ma poczucie sensu w życiu na jego przebieg, na postawę, na to jak reagujemy na to co nas spotyka i jak radzimy sobie z potencjalnymi trudnościami.
W pierwszej części Frankl opisuje chronologicznie swój pobyt w obozach koncentracyjnych od przewiezienia do Auschwitz do uwolnienia. W raz z tą chronologią poznajemy postawy i reakcje uwięzionych na to, co ich spotykało. Dowiesz się także z tych pierwszych stron książki, jak wyglądało obozowe „życie”, jakie trudy znosili więźniowie i jak sobie z tym radzili lub nie radzili.
W drugiej części książki Frankl przedstawia podstawy logoterapii, którą stworzył na podstawie swoich doświadczeń. Twierdzi, że najważniejszym motywującym czynnikiem w życiu człowieka jest poszukiwanie sensu. Frankl wyjaśnia, że nawet w najtrudniejszych warunkach człowiek może znaleźć sens w swoim życiu, co daje mu siłę do przetrwania.