Kto występuje publicznie? Może Ty?!

Zaniemówił! Załzawione oczy wbiły się w podłogę, zimny pot natychmiast zrosił czoło, a dłonie bezwiednie próbowały chwycić materiał spodni.

Znane uczucie?

Wiele osób mogło doświadczyć podobnych uczuć, kiedy mierzyły się z recytowaniem wiersza, czy opowiadaniem o wakacjach przed całą klasą.

Dlatego uważam, że praktycznie każdy i to wielokrotnie w swoim życiu miał okazję występować publicznie. Bo czymże jest wyjście na przed tablicę w szkolnej klasie i opowiadanie na zadany temat.

Bywają uczniowie, którzy lepiej radzą sobie w takich sytuacjach i to pewnie oni dorosłym życiu częściej od innych będą mieli okazję występować przed większą, czy mniejszą publicznością. Nie będzie to w ich odczuciu nic szczególnego, bo od dziecka nie zaznali krytyki ze strony rówieśników. Nie byli wyśmiani przez kolegów i koleżanki czy też szyderczo skomentowani przez nauczyciela.

Jak łatwo się domyślać, kiedy już jako dziecko zaznamy wstydu wywołanego pogardliwymi komentarzami, wyśmiewaniem się czy negatywą oceną, to znacznie więcej wysiłku i o wiele więcej stresu będzie kosztowało choćby proste przedstawienie prezentacji.

Dlaczego najpierw każą nam występować publicznie, a w sumie nigdy nas do tego nie przygotowują? Nie wiem, ale im częściej o tym myślę wym częściej chciałbym coś z tym zrobić.

Najczęściej dopiero jako dorośli ludzie spotykamy się z warsztatem przygotowującym do występowania przed ludźmi. Wtedy to szeroka oferta szkoleń uzmysławia nam co to wo ogóle jest, jak się przygotować i jak przeprowadzić prezentację.

Pomijając szkołę aktorską i wyższe uczenie praktycznie nie mamy szans spotkać się z jakimkolwiek przygotowaniem do prezentowania przed innymi. Stąd często wielki stres, czasem niska jakość merytoryczna lub dysonans treści i mowy ciała.

Czy nie byłoby Ci łatwiej dzisiaj, gdybyś już w szkole spotkał się z tym zagadnieniem?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 komentarzy dla “Kto występuje publicznie? Może Ty?!”

  1. W dzisiejszym świecie nawet konieczne jest wypróbowanie swoich sił w takich sytuacjach i dobrze gdy nastąpi to w szkolnym wieku. Stres potrafi wymieść z głowy wszystkie informacje znam z autopsji, nie było to przyjemne.

  2. Niestety, ale nigdy nie lubiłam wystąpień publicznych, może pomogły by jakieś kursy w tym kierunku?

    1. Pomogłyby z pewnością! Możesz na przykład sprawdzić działalność w swoim mieście organizacji non profit Toastmasters, która bardzo pomaga w tej kwestii.