Co to jest ta pewność siebie, nad którą tak często mówią nam, że należy pracować.
Mówią, bo szkoleń w tym zakresie jest całkiem sporo. Tutaj chętnie włączają się coache pokazując nam, że to ważne, aby być pewnym siebie.
To zależy.
Zależy od naszych aspiracji. Od naszych planów i marzeń, bo o ile możemy nie mieć planów to z pewnością każdy ma marzenia.
Czy praca nad pewnością siebie jest konieczna i czy wszyscy powinni taką pracę wykonać? Moja odpowiedź – NIE!
Jeśli dobrze Ci z sobą samym, a Twoja praca zawodowa i najbliższe środowisko nie wymagają od Ciebie niczego szczególnego – NIE! Jeśli dobrze czujesz się w swojej strefie komfortu i nie masz zamiaru z niej wychodzić – NIE! Nie jest to dla Ciebie, ale z pewnością też nie czytasz blogów, książek o tematyce związanej z rozwojem osobistym. Nie planujesz niczego szczególnego dla siebie, bo najprawdopodobniej nie planujesz wcale!
Wszyscy pozostali, którzy mają co do siebie skonkretyzowane plany, którzy każdego dnia wychodzą ze swojej strefy komfortu, aby mierzyć się z ambitnymi wyzwaniami stojącymi na drodze do celu – TAK!
Praca nad pewnością siebie, to codzienna rutyna wzmacniana nowymi doznaniami, które po obejrzeniu wartościowego wystąpienia, które po przeczytaniu ciekawej książki, albo odsłuchaniu interesującego podcastu wdrażają nowe działania na drodze do ustalonego celu.
Sam byłem dość pewny siebie przez większą część swojego życia
i kariery zawodowej. Dziś bywa różnie, ale to ma związek z wydarzeniem, które zdawało mi się już nie może mnie obchodzić i wpływać na mnie. No i niestety, jak przysłowiowy trup w szafie czasem wystawi swoją nogę czy rękę przypominając o sobie. Pracuję nad tym i efekty bywają zaskakujące.
Przyznam, że pomocne w pracy nad sobą są nie tylko książki, filmy
i podcasty, które mają nam wskazać nasze mocne strony, nad którymi powinniśmy się skupiać, ale także liczne organizacje – często non profit.
Dla mnie strasznie interesującą i całkiem sprawdzającą metodą jest słuchanie podcastów.
Pisałem już o tym w poście „ABC to podstawa” ale trochę w innym kontekście. Jest wiele bardzo interesujących polskich podcastów, które mogą nam pomóc nie tylko w pracy nad pewnością siebie.
W jednym z odcinków MWF Arlena Witt opowiada o pracy nad sobą.
Ja dziś chciałem jednak nawiązać do mojego wczorajszego doświadczenia!
Wybrałem się na Ćwierćfinał Mistrzostw Polski w Przemówieniach Humorystycznych organizowany przez organizację Toastmasters. Słyszeliście o niej? Ja do niedawna także nie. A szkoda!
Grupa ciężko pracujących nad sobą ludzi, którzy nie tylko jak sądzę mocno koncentrują się na pewności siebie, ale także doskonalą warsztat związany z autoprezentacją i wystąpieniami publicznymi.
Tam zobaczyłem to, o czym pisałem
w „Jak mówić do ludzi by słuchali” oraz czytałem w różnych książkowych pozycjach i słuchałem w podcastach.
Ciężka praca!
Świetnie przygotowane treści, które faktycznie bawiły i były przedstawione
w bardzo profesjonalny sposób.
To nie sama zawartość, ale także sposób w jaki była zaprezentowana w iście aktorskim stylu, a do tego bardzo skondensowana – 4:30 do 7:30 max. Zasady bowiem mówiły, że występujący aby nie zostać zdyskwalifikowanym musi zmieścić się właśnie w takim czasie.
Początkowe zażenowanie – nie spodziewałem się takiej formy prezentacji – szybko zmieniło się w podziw dla uczestników.
To tak bardzo motywuje do pracy, że aby mnie zrozumieć musielibyście sami to zobaczyć do czego Was gorąco zachęcam.
Toastmasters i inne podobne organizacje z pewnością są do odnalezienia w każdym mieście.
Czyli jak pracować nad pewnością siebie? Ano tak!
- Czytaj motywujące książki ludzi i o ludziach, którzy możesz być pewny nie byliby tacy jak są dzisiaj bez pracy nad sobą
- Oglądaj wystąpienia interesujących artystów, polityków czy biznesmenów (interesujących – którzy potrafią zaciekawić) – od siebie polecę filmy TEDx, których już jest całkiem sporo na Youtube – przykładowe wystąpienie
- Słuchaj podcastów – to bardzo wygodna forma zdobywania wiedzy od
praktyków
- Wyjdź ze swojej strefy komfortu i zmierz się ze swoimi największymi lękami w tym zakresie. Poprowadź prezentacje w pracy bądź proste szkolenie. Na spotkaniu ze znajomymi wygłoś ważne oświadczenie mierząc się z ich reakcją, którą zupełnie niepotrzebnie projektujesz sobie w głowie. To najtrudniejsza, ale zarazem najbardziej efektywna metoda.
Jestem raczej na drugim biegunie w tej kategorii, to czasem może być kłopotliwe. Szczególnie dla osób wokół mnie, ale próbuję czasami wyluzować.
Mi jeszcze nadal potrzeba więcej ale już jest dobrze 🙂
Nikt z nas nie jest idealny, doskonały ale pracować nad sobą – nikomu nie zaszkodzi.
Ja na swoją pewność siebie pracowałam bardzo długo i nie ukrywam, że pomocne były moje studia pedagogiczne;)
Ideałów nie ma, ale pewność siebie to duzy sukces i zarzewie nastepnych:)