Jak zacząć słuchać podcastów?

Co to jest podcast?

Zacznę od tego, że podcast trafił do powszechnego użytku w okolicach roku 2004, ale znany był już wcześniej.

Podcast to audycja audio, choć w ostatnim czasie dostępna także na kanałach wideo, takich jak YouTube. Dla mnie osobiście sprawdza się jednak audio, bo właśnie w audio jest największa przewaga tego rodzaju programów.
Dlaczego przewaga? Ponieważ nie wymaga od nas dużego skupienia, a podczas słuchania możemy wykonywać mniej angażujące czynności związane np. z uprawianiem sportu, sprzątaniem, czy gotowaniem. W tym samym czasie dostarczamy sobie treści o interesującej nas tematyce.

Badania, jakie całkiem niedawno przeprowadzono w Polce, pokazują, gdzie najczęściej słuchamy podcastów.

Można uznać, że to rodzaj audycji radiowej, którą sami możemy wybrać. Wybrać jej temat, prowadzącego, a także najbardziej dogodną porę do słuchania. Praktycznie nic nas nie ogranicza.
Możemy słuchać o sporcie, muzyce, biznesie, marketingu, rozwoju osobistym, ekologii, rękodzielnictwie i wielu innych tematach. Sprawdźcie koniecznie sami, jak szeroki jest wybór tematów. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś stosownego dla siebie na dany moment. Potrzebujecie rozrywki – znajdziecie. Chcecie pouczyć się języków obcych – jest. Może o turystyce, kulinariach, modzie, czy samochodach – są!

Kolejną ważną kwestią jest możliwość pobrania wybranych odcinków prosto na urządzenie lub słuchanie w tak zwanym streamingu, czyli bezpośrednio z miejsca, gdzie zapisane są pliki mp3.

Jeszcze jedną zaletą jest możliwość wyboru tylko tych podcastów i tych odcinków, które mogą nas potencjalnie zainteresować. Jeśli słuchany odcinek spodoba Ci się, to możesz wybrać dowolny inny odcinek dostępny w kanale danego twórcy.

Wybór tematów jest bardzo duży

Od rozrywki przez historie kryminalne do biznesu, edukacji, czy filozofii. Każdy znajdzie podcast dla siebie.

Podcasty w języku polskim są coraz bardziej dostępne. Każdego roku, ba miesiąca, przybywa kilka nowych podcastów, które dostarczają naprawdę wartościowe treści.

Jak sprawdzić, czy ta forma Cię zainteresuje?

Zacznij najprościej, jak tylko możesz. Pobierz na swój telefon dowolną aplikację do słuchania podcastów. Ja rekomenduję CastBox, ale to nie ma takiego znaczenia, szczególnie na początku przygody z podcastami. Może to być Spotify, Google Podcasts, czy dowolna inna. Poniżej znajdziesz linki do kilku wybranych przeze mnie. 

Z łatwością znajdziesz pole wyszukiwania

Tam wpisz interesującą Cię frazę: rozwój osobisty, biznes, marketing, bajki dla dzieci, itp. Zobacz, jakie wyniki się wyświetlą i wybierz coś interesującego dla siebie. 

Możesz też wejść na stronę internetową wybranego twórcy i odszukać zakładkę lub kategorię podcast. To też jest sposób, ale pamiętaj, badania pokazują, że zdecydowanie najczęściej podcastów słucha się na urządzeniach mobilnych. Szybko zorientujesz się, dlaczego tak jest.

Poniżej wybrałem linki do najbardziej popularnych systemów i aplikacji. Dla Androida może to być darmowa aplikacja (nie widzę potrzeby instalowania aplikacji płatnych) CastBox, Podcast Addict, podKatcher, czy Podcast Player, czy  Google Podcasts. Sprawdź, która z wymienionych lub innych dostępnych będzie Ci najbardziej odpowiadać.

Dla systemu iOS mamy dostępną standardowo aplikację Podcasty i w mojej ocenie nie potrzeba żadnej innej. Odtwarzacz, jak wiele innych aplikacji jest bardzo intuicyjny i wyposażony w podstawowe funkcjonalności wykorzystywane podczas słuchania – o tym za chwilę.

 

Linki do najbardziej popularnych odtwarzaczy podcastów:

ANDROID

SPOTIFY

APPLE PODCASTS

GOOGLE PODCASTS

SPREAKER

STITCHER

CASTBOX

YOUTUBE

Ważne dla mnie funkcje to możliwość przyspieszania odsłuchu, co pozwala w krótszym czasie przesłuchać więcej treści. Uwaga – dla wyższych prędkości wymagane jest większe skupienie na słuchanych treściach. Bez tego można w krótkim czasie ominąć istotną część odcinka.

Bądź dobrym słuchaczem ?

Warto wspomagać autorów podcastów oceniając ciekawy, zabawny, czy wartościowy podcast.
Na przykładzie iOS i aplikacji Podcasty:

Przyznajemy odpowiednią ilość gwiazdek (maksymalna ilość to najwyższa ocena). Warto dodać od siebie komentarz, który dodatkowo będzie motywował twórcę oraz wpływał na lepszą dostępność podcastu dla innych zainteresowanych podobną tematyką.

Słuchanie wciąga!

Wszyscy podcastujący, których znam, zaczęli od słuchania. No może poza jednym… Tak to zwykle wygląda. Słuchasz, wkręcasz się i dociera do Ciebie, że też masz dużo historii do opowiedzenia. Twoje doświadczenia i wiedza stają się nagle przydatne dla innych i pragniesz się tym dzielić.

Słuchając podcastów, dociera do Ciebie, że Twoja marka osobista, Twój biznes, czy pasja, zasługują na podcast. 

Snujesz plany, zaczynasz przygotowania i boom! Jest kolejny podcast, którego można słuchać.
Jeśli na jakimkolwiek etapie tworzenia czujesz, że utykasz na jakimś problemie, to wiedz, że chętnie Ci pomogę.
Możesz samodzielnie szukać rozwiązania w czeluściach internetu i z pewnością trafisz na rozwiązanie. Jeśli jednak cenisz sobie czas i sprawdzone rozwiązania, to zapraszam.

Już teraz możesz zapisać się na mój podcastowy newsletter, który co 7 dni dostarczy Ci dawkę wartościowej wiedzy z obszarów związanych z tworzeniem, publikowaniem i promowaniem treści w podcastach.
Już teraz możesz pobrać bezpłatny poradnik: 10 dobrych praktyk dla Twojego podcastu

Możesz też odwiedzić stronę kursu: https://kurspodcastu.online/

Zapisz się też na podcastowy newsletter:

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 komentarzy dla “Jak zacząć słuchać podcastów?”

  1. Pingback: Nowoczesna psychologia zarządzania | Rozwój osobisty dla każdego

  2. Pingback: 10 zasad na zdrowie | Rozwój osobisty dla każdego

  3. Pingback: e-learning po mistrzowsku | Rozwój osobisty dla każdego

  4. Pingback: Do czego zdolna jest młodzież | Rozwój osobisty dla każdego

  5. Czy jest jakaś strona z podcastami, na której byłaby opcja odtwarzania od momentu, w którym poprzednio przerwałam słuchanie?

    1. Można słuchać w ten sposób np. na Spotify. Wiele innych aplikacji także ma taką możliwość.
      Słuchanie w taki sposób (aplikacje) jest najwygodniejsze 🙂