Zapraszam Was do wysłuchania kolejnego odcinka, gdzie w odpowiedzi na sygnał od słuchacza po krótce uzupełniłem temat robienia notatek, który poruszyłem w zapowiedzi podcastu.
Mówię o tym, jak i gdzie sporządzam notatki oraz generalnie po co to robię.
Notatki robiłem od dawna, ale głównie na potrzeby pracy zawodowej. Teraz lata praktyki w sporządzaniu solidnych notatek ze spotkań dostosowuję do obecnych potrzeb. Notuję w różnych notatnikach i to dość chaotycznie, ale zatrzymuję na papierze to, co w danym momencie uważam za ważne.
Notuję zasłyszane ciekawostki, istotne informacje i pomysły. Zaglądam do takich notatek i wyciągam to, co w danym momencie było dla mnie istotne. Nie zawsze udaje mi się odzyskać utraconą z czasem koncepcję, ale większość jednak tak.
Poniżej przykładowe strony z notatników, żeby pokazać Wam, jak to wygląda.
Wolę uporządkowany styl pracy, ale w przypadku notatek dopuszczam bałagan.
Ważne jest, że notatka powstaje, że uchwyciłem na papierze to, co w danej chwili wydawało się ciekawym, czy ulotnym.
Zbyt wiele pomysłów wyparowało, bo długopis nie dotknął papieru.



Podglądam notujących i wyciągam wnioski. Wiem, że będę rozwijał sposób, w jaki prowadzę notatki – stale.
Notowanie pomaga mi również w utrwalaniu treści z czytanych i słuchanych książek.
W odcinku wspomniałem o notatkach sporządzanych przez Dominika Juszczyka:
Zdjęcie z jego instastory:

Wspominałem także o autorce książek, która sama notatki sporządza bezpośrednio w książkach. Nie obchodzi się z nimi najlepiej, ale także zwraca uwagę, na wagę, istotę notatek. Słyszałem rozmową z nią w niedzielnym programie RMF Classic, ale nie zanotowałem nazwiska… Zapamiętałem, że pochodzi z Dąbrowy Górniczej.
Poruszyłem także temat nieefektywnego uczenia się, rozwijania, kiedy koncentrujemy się wyłącznie na treści, merytorycznej stronie samodoskonalenia, pomijając zupełnie część praktyczną.
Chętnie czytamy, uczymy się i oglądamy wartościowe filmy i programy. Nie pamiętamy jednak, że aby nauczyć się jeździć na rowerze należy trenować na rowerze, a nie opanować do perfekcji wyłącznie warstwę teoretyczną.
Ankieta dotycząca rozwoju osobistego przytoczona w blogu Michała Pasterskiego:
https://michalpasterski.pl/2015/07/4-bledy-rozwoju-osobistego/
Wspominam o efekcie reflektora z książki „Wstań” Amy Cuddy

Jak słuchać podcastu:
Podcastów możesz słuchać na urządzeniach mobilnych oraz bezpośrednio ze strony www. Poniżej linki do najpopularniejszych aplikacji i metod umożliwiających odsłuch:
Ważne funkcje, to możliwość przyspieszania odsłuchu, co pozwala w krótszym czasie odsłuchać więcej treści. Uwaga – dla wyższych prędkości wymagane jest większe skupienie na słuchanych treściach. Bez tego można w krótkim czasie ominąć wartościową część odcinka.
Co istotne dla słuchaczy…
Warto wspomagać twórców i oceniać ciekawy i wartościowy podcast.
Przyznajemy odpowiednią ilość gwiazdek (maksymalna ilość to najwyższa ocena), a także dodajemy komentarz, który dodatkowo będzie motywował twórcę oraz wpływał na lepszą dostępność podcastu dla innych zainteresowanych podobną tematyką.
Przeczytaj także – proszę!
Po długich namysłach zdecydowałem się założyć profil twórcy na Patronite.pl, dlatego jeśli uznasz materiał za wartościowy i zechcesz mnie wesprzeć, to z góry serdecznie dziękuję! Wejdź proszę na mój profil w serwisie Patronite: Patronite

Możesz także przeczytać w tym wpisie, dlaczego podjąłem taką decyzję.
Zapraszam do wysłuchania odcinka.