Biznes i usługi wewnętrzne

Biznes

Patrzysz na ludzi, którzy w twojej perspektywie odnieśli sukces, prowadząc swój biznes, prawdopodobnie widzisz wyłącznie wierzchołek góry lodowej. To, czego nie widać jest znacznie większe od części widocznej i naznaczone wyrzeczeniami, porażkami i poświęceniem.

Jeśli nie masz tego w swojej świadomości, to możesz sobie zrobić krzywdę, podejmując starania o własną firmę.
Możesz się szybko zniechęcać, kiedy sprawy nie będą szły po twojej myśli. Możesz wpędzić się w depresje po porażkach, których występowanie jest bardziej niż pewne.

Oglądanie sukcesów innych może być motywujące, choć czasem mam wrażenie, że wolałbyś usłyszeć o porażkach.
Nie dlatego, żeby wyciągnąć z nich lekcje, by samemu ich uniknąć, ale by poklepać się po plecach, że innym też nie zawsze się udaje. W sumie obie te sytuacje są ok. Ważne, żeby nie przesadzać w żadną stronę.

Kiedy już masz wizję swojego biznesu, kiedy tworzysz plan jego rozwoju, istotnych jest wiele czynników.

Jednym z nich może być decyzja o tym, w jaki sposób będą realizowane wewnętrzne usługi, które zawsze i w każdej branży, będą się pojawiać.

Wewnętrzne usługi to najczęściej księgowość, bo występuje w każdej branży i każdej formie rozliczeń podatkowych.
Później w zależności od segmentu rynku możesz mieć zapotrzebowanie na usługi IT – wcale nie działając w tej branży.
Możesz czuć potrzebę wyprowadzenia z firmy kolejnych usług, jak dbanie o porządek, czyli sprzątanie twoich biur, czy powierzchni magazynowych.
Możesz nie czuć potrzeby zatrudniania specjalisty BHP, samodzielnego prowadzenia kampanii marketingowych, czy nawet PR.

Jedno co dla twojej działalności może być istotne, to pełna koncentracja na kluczowych jej obszarach.

Jeśli twoja firma koncentruje się na consultingu, to tego raczej nie zlecisz na zewnątrz, choć zapewne nie raz będziesz miał potrzebę uruchomić zewnętrzne wsparcie w jakim obszarze doradztwa, które wykracza poza to, czym zajmujesz się na co dzień, a co spowoduje, że twoja usługa będzie kompletna.

Możesz być liderem w obszarze rekrutacji, więc i tych czynności nie będziesz delegował na zewnątrz swojej firmy, za to z powodzeniem może zlecać na zewnątrz wszystkie inne wewnętrzne usługi.

Czym zatem jest BSS

Business Support Services, bo tak najczęściej rozwijany jest ten skrót, to w dużym uproszczeniu delegowanie na zewnątrz twojej firmy usług, które nie są główną działalnością biznesową lub też tworzenie struktur, które można przetłumaczyć jako Centra Usług Wspólnych (CUW).

Kiedy firma rośnie i osiąga rozmiary, które mogą doprowadzić do marnotrawienia środków, czy też różnego poziomu realizowanych standardów, to powinieneś rozważyć rozwiązania, które poprzez centralizację tych usług, zapewnią taki sam poziom jakościowy, a także mocno wpłyną na poprawę efektywności pracy, a co za tym idzie, także poprawę kosztową.

Na ten temat rozmawiałem z moim gościem.

Wiktor Doktór od lat pracuje w tej branży i rozwija ją z dużym powodzeniem. Od kilku miesięcy przybliża także tematy BSS wszystkim zainteresowanym. Prowadzi dwa podcasty, o których wspomina w rozmowie, a do których linki znajdziesz poniżej.
Wiktor prowadzi także Klub Pro Progressio, gdzie zrzesza firmy typu BSS, a poza tym stoi za takimi mediami jak OutsourcingPortal oraz Magazyn Outsourcing&More.

Kiedy zrozumiałem, co stoi za tajemniczym skrótem BSS, uznałem, że warto się tym podzielić.

Wiktor poleca:
„Winning znaczy zwyciężać” – Jack Welch, Suzy Welch
„Rzuciłam pracę i co dalej” – Karolina Brzuchalska
„Don’t stop me now, czyli zrobiłam biznes i co dalej?” – Karolina Brzuchalska
Książki Napeleona Hill’a
„Filozofia Kaizen” – Robert Maurer

Wiktor w sieci:
https://www.linkedin.com/in/wiktordoktor/
Podcasty – BSS bez tajemnic oraz Good Morning BSS World

 

Dziękuję za wsparcie swoim patronom:
ArturowiZbyszkowi, Michalinie i tym „anonimowym” także!!!
Wejdź na www.patronite.pl/rodk

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *