Zaakceptuj zmęczenie
Jeszcze dwa lata temu zupełnie inaczej podchodziłbym do tematu, koncentrując się na dostarczaniu większej ilości energii i kontynuowaniu działania. Dzisiaj mówię „zaakceptuj zmęczenie”.
Nie ma ludzi, którzy się nie męczą, są stale nakręceni, uśmiechnięci i energetyczni. Jeśli tak jest, to powinni się czym prędzej poddać badaniom.
Większość z nas odczuwa zmęczenie i to kilka różnych rodzajów:
- zmęczenie mięśniowe
- zmęczenie sensoryczne
- zmęczenie emocjonalne
- zmęczenie umysłowe
W różny sposób doprowadzamy się do zmęczenia i na różne sposoby możemy sobie z nim radzić.
Najlepszym sposobem na zmęczenie jest odpoczynek, a najlepszy odpoczynek, to zdrowy i głęboki sen. Cały odcinek nr 138, poświęcony był jakości snu.
Sen w mojej ocenie jest najważniejszym i najlepszym remedium na zmęczenie. Poza wysypianiem się warto zadbać o:
- zdrowe odżywianie
- nawadnianie
- aktywność
Dodatkowo można również sprawdzić obszary związane z akupresurą, czy aromaterapią.
Do nagrania tego materiału zainspirowali mnie koledzy i koleżanki z pracy, którzy zwracali mi uwagę, że wyglądam na zmęczonego. W takich chwilach myślę sobie, co by było, gdybym gorzej jadł, nie wysypiał się, czy nie praktykował codziennych ćwiczeń…
Jeśli wolisz formę wideo, to zapraszam do obejrzenia tego odcinka na moim kanale na YouTube:
Polecam do przeczytania:
Efektywność osobista 4×4 – Wiktor Siegel
Cztery umowy – Don Miguel Ruiz
SŁUCHAJ PODCASTU BEZPOŚREDNIO W APLIKACJI:
APPLE PODCASTS – pamiętaj, żeby zostawić recenzję podcastu
DZIĘKUJĘ ZA WSPARCIE SWOIM PATRONOM!
Bardzo DZIĘKUJĘ:
Zbyszkowi,
Wioletcie,
Krzyśkowi,
Wiktorowi,
Marcinowi (poprosił o link do dowolnej akcji, więc wybrałem tę),
Katarzynie,
Annie,
Tomkowi,
Tomkowi (link do akcji charytatywnej),
Szymonowi,
Dawidowi,
Markowi,
Mirosławowi (link do akcji charytatywnej),
Hubertowi,
Pawłowi,
Dominikowi,
Łukaszowi,
Ani,
Damianowi,
Oliwii,
Liliannie,
Joanna,
Marzenie,
Błażejowi,
Tutaj czeka miejsce dla Ciebie ?
WIELKIE DZIĘKI!!!
Zapraszaj gości do podcastu.
Zadawaj im pytania.
Spotykaj się ze mną, żeby porozmawiać, podzielić się swoimi pomysłami, czy obiekcjami. Róbmy razem dobry podcast, pełen wartościowych i inspirujących treści.
Zostań patronem podcastu.
Kliknij poniższy obrazek i decyduj.
Zapraszam też do zapisania się na podcastowy newsletter!
Wejdź na stronę i przekonaj się, że warto.
Śmiało klikaj obrazek
Podcast do czytania:
Cześć. Ja nazywam się Wojtek Strózik, a Ty będziesz słuchać właśnie sto czterdziestego trzeciego odcinka podcastu – Rozwój Osobisty Dla Każdego, który nagrywam dla wszystkich zainteresowanych świadomym i efektywnym rozwojem osobistym.
Dzisiaj czas na odcinek solowy. Za chwilę powiem Ci o czym będę mówił do Ciebie, a przypomnę, że w sto czterdziestym drugim odcinku rozmawiałem z Joanną Tomalą. Rozmawiałem z Joasią o kompetencjach przyszłości i przyznam, że bardzo szybko, dostałem kilka bardzo miłych, ciepłych informacji na temat tego odcinka, na temat tematu tego odcinka i sposobu w jaki rozmawialiśmy z Asią, więc jeśli jeszcze tego materiału nie obejrzałeś. Tak naprawdę nie przesłuchałeś, bo on był tylko dostępny w formie audio to gorąco Cię do tego namawiam, aby to nadrobić. Myślę, że nie stracisz tej godziny, a zyskasz dużo ciekawych informacji i być może również inspiracji. To tyle w temacie odcinka sto czterdziestego drugiego.
Tutaj w tym miejscu też mówię i dziękuję tak naprawdę swoim patronom i dziękuję również dzisiaj swoim patronom – Dziękuję bardzo za to, że wspieracie mnie, wspieracie rozwój podcastu, przyłączacie się do tego podpowiadając słuchaczom i sobie pewnie też i mnie jakich gości chcielibyście posłuchać, jakie pytania chcielibyście im zadać i dzięki temu myślę, że ten podcast się bardzo ciekawie rozwija. Bardzo, bardzo Wam za to dziękuję i przy okazji pochwalę się, że jest już trzydziestu jeden patronów podcastu – Rozwój Osobisty Dla Każdego co dla mnie jest niesamowicie nobilitujące i wyróżniające zarazem, więc cieszę się bardzo i bardzo, bardzo dziękuję.
Teraz zaproszę Cię do odcinka specyficznego, specjalnego być może nawet bym chciał powiedzieć dlatego, że odcinka, do którego zainspirowali mnie moi znajomi z pracy, moje koleżanki i koledzy, a zainspirowali dlatego, że w kilku ostatnich dniach usłyszałem, że wyglądam na zmęczonego. Co pewnie nie mija się z prawdą dlatego, że ostatnie kilka tygodni to istne wariactwo. Trochę się pozmieniało albo bym powiedział całkiem dużo pozmieniało się dlatego, że weekendy, które mogłem sobie pozwolić przeznaczyć na odpoczynek tudzież nadrabianie pewnych prac związanych swoimi pozazawodowymi aktywnościami spędzam ostatnio wiele godzin za kierownicą jeżdżąc na południe, wspierać rodziców żony – moich teściów, więc to angażuje i powoduje, że faktycznie mogę czuć się ostatnio zmęczonym i na takiego mogę wyglądać.
Dlatego dzisiaj porozmawiam czy też opowiem generalnie o zmęczeniu. Czy zmęczenie akceptować czy zwalczać? Kiedyś pewnie powiedziałbym zwalczać, przeć do przodu, szukać sposobów na szybką regenerację i tak dalej. Dzisiaj przede wszystkim zacząłbym od akceptowania, ale zanim powiem Ci więcej to powiem jak będzie wyglądała struktura tego odcinka podcastu. Oczywiście postaram się przybliżyć czym jest zmęczenie? Pokażę czy powiem jakie są podstawowe objawy zmęczenia? Myślę, że to mogą być rzeczy oczywiste, ale czasem zaskakująco odkrywcze i jak i czy w ogóle można sobie poradzić ze zmęczeniem. Podam też przy okazji sprawdzone sposoby, które ja testuję na sobie i zakładam, że gdybym tego nie robił to faktycznie wyglądałbym na jeszcze bardziej zmęczonego.
A zatem czym jest zmęczenie? Będę zerkał, bo przygotowałem sobie materiał, który jest wycinkiem pewnych wpisów w Internecie, które służyły mi jako pomoc w momencie, kiedy robiłem research, więc będę po prostu odrywał wzrok od kamery, od ekranu i momentami czytał to co przygotowałem po to, żeby nie przekręcić pewnych rzeczy, ale żeby przybliżyć jak najbardziej dokładnie temat zmęczenia.
A zatem zmęczenie jest zjawiskiem powszechnym i jest zjawiskiem czy też reakcją fizjologiczną na bodźce fizyczne i psychiczne. Już w tym podcaście mogłeś słyszeć nieraz o zmęczeniu i o zmęczeniu fizycznym i zmęczeniu psychicznym i tym w jaki sposób reagować na to zmęczenie.
Dzisiaj jest odcinek tylko o zmęczeniu dlatego w pewnych momentach będzie to przypomnienie, a w niektórych momentach będzie to namówienie do pewnych zachowań, do pewnych prób przetestowania tego w jaki sposób sobie radzić, bo jak przed chwilą powiedziałem – Jest to zjawisko powszechne, więc każdy człowiek, każda istota niemalże żyjąca czy żyjąca, niemalże każda może odczuwać, a na pewno wręcz odczuwa zmęczenie i w różny sposób sobie z tym zmęczeniem radzimy, więc do rzeczy.
Zmęczenie może być zmęczeniem mięśniowym, czyli generalnie odczuwamy zmęczenie w mięśniach. Jest to najczęściej wynik ciężkiej pracy fizycznej czy też długotrwałej pracy fizycznej. Dochodzi do tego, że te mięśnie są stałe w napięciu. Dochodzi wtedy do niedotlenienia mięśni. Zatrzymują się tam produkty przemiany materii. Najczęściej jest to kwas mlekowy i wtedy mówimy o takim zmęczeniu mięśniowym. Często czujemy ból nawet po takim dniu czy po takim okresie wytężonej pracy fizycznej czy też bardzo aktywnych treningach. Mówimy, że mamy zakwasy w mięśniach albo mamy po uszkadzane mięśnie. Obie formy mogą być prawidłowe w zależności od tego jak faktycznie ten trening czy ta praca wyglądała, więc jakby to jest pierwszy rodzaj zmęczenia, takiego zmęczenia fizycznego. Czujemy ból w mięśniach. Jest to zmęczenie mięśniowe.
Kolejnym rodzajem zmęczenia jest zmęczenie sensoryczne, czyli możemy to na przykład odczuwać na przykładzie bólu oczu, bólu tak oczu po prostu. Kiedy długo patrzymy na drobne cyferki, na drobne literki. Kiedy jeszcze dodatkowo jest to nie wiem ekran monitora. Kiedy jest jeszcze jakieś niesprzyjające oświetlenie. Jest ciemno wtedy te oczy się męczą. Mówimy o zmęczeniu sensorycznym, o zmęczeniu oczu i to też jest coś co bolą wręcz oczy, ale to może wpływać na ogólny stan zmęczenia, więc zmęczenie sensoryczne jest kolejnym rodzajem zmęczenia.
Kolejnym rodzajem zmęczenia będzie zmęczenie umysłowe i przy zmęczeniu umysłowym bardzo często dochodzi do obniżenia funkcji poznawczych. Zmęczenie umysłowe powstaje wtedy, kiedy jesteśmy przebodźcowani informacjami na przykład, kiedy bardzo dużo w krótkim okresie czasu próbowaliśmy wpoić sobie do głowy, kiedy zapoznawaliśmy się z nowym materiałem jakimś albo w pracy mieliśmy bardzo aktywny dzień umysłowo wtedy może dojść do zmęczenia umysłowego właśnie.
I czwarty rodzaj zmęczenia to zmęczenie emocjonalne. Jesteśmy tacy po prostu wypaleni emocjonalnie. Dochodzi do tego w momencie, kiedy na przykład jesteśmy podawani długotrwałemu stresowi albo kiedy jest zła relacja w pracy, w domu. Kiedy tłumimy po prostu też nasze emocje to dochodzi do zmęczenia emocjonalnego.
To są cztery główne takie rodzaje zmęczenia. Tak to nazwijmy, ale jak przejawia się jeszcze to zmęczenie. Tutaj już troszeczkę powiedziałem o tym, że mogą boleć mięśnie, mogą boleć oczy, możemy czuć się wypaleni emocjonalnie czy też po prostu zmęczeni i przeładowani, przebodźcowani umysłowo. Ważna wskazówka tak naprawdę, żeby lepiej diagnozować siebie i poznawać siebie dobrze jest prowadzić coś w rodzaju dziennika. Jeżeli czujemy, że jesteśmy zmęczeni. To zmęczenie nie przechodzi w krótki sposób typowymi metodami jakimi sobie do tej pory radziliśmy to warto odnotowywać, że dzisiaj na przykład czuję się wyjątkowo zmęczony, o której wstałem, o której jadłem i co jadłem, czy była jakaś aktywność, co piłem, ile piłem i wszystkie te takie rzeczy, które potencjalnie mogą mieć wpływ na regenerację lub pogłębianie zmęczenia fajnie wynotowywać i wtedy w perspektywie czasu zobaczymy być może jakąś prawidłowość. To taka jedna ze wskazówek.
Objawia się zmęczenie najczęściej: brakiem energii, ciągłym takim wyczerpaniem, ciężko nam się podnieść z sofy, chętniej siadamy na tą sofę tak naprawdę. Może nas boleć głowa. Mogą nas boleć mięśnie, o których już mówiłem. Tak naprawdę mogą nas boleć wręcz stawy. Mamy brak sił do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Zwyczajnie nic nam się nie chce robić i to są typowe objawy zmęczenia. Tudzież nawet zmęczenia chronicznego.
Jak sobie radzić ze zmęczeniem? Bo powiedziałem, że jest to zjawisko powszechne. Jest to wynik fizjologii. Jest to wynik tego, że po prostu przepracujemy się fizycznie lub umysłowo. Też na wstępie powiedziałem, że jedną z metod jest zaakceptowanie faktu, że możemy być zmęczeni i możemy co najwyżej skupić się na odpoczynku bądź przyjrzeniu się temu co powoduje, że często jesteśmy zmęczeni albo bardzo jesteśmy zmęczeni i próbować przeciwdziałać i za chwilkę też spróbuję powiedzieć Ci jak można to robić czy też jakie są moje sposoby na to, żeby nie być permanentnie zmęczonym. Właśnie nie jesteśmy maszyną, czyli jeżeli zaakceptujesz to, że możesz być zmęczony to dajesz sobie przyzwolenie do tego, żeby również znaleźć czas na odpoczynek, ale o tym też troszkę później.
Jedną z podstawowych, ale i też nadrzędnych metod radzenia sobie ze zmęczeniem jest sen. Jest regeneracja podczas snu. Już w tym podcaście dużo było o śnie. Nawet cały jeden odcinek dedykowany jakości snu tego w jaki sposób się do tego spania przygotować? Czy ważne jest wstawanie o jednej porze czy raczej położenie się spać o jednej porze? Więc odeślę Cię do tego odcinka. Oczywiście podlinkuję go w opisie tego odcinka podcastu. To była rozmowa z Mateuszem Majchrzakiem, ale sen jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na regenerację. Aha. Z kolei brak snu bardzo szybko w krótkim czasie spowoduje, że będziemy wyczerpani energetycznie.
Kolejnym sposobem jest zwrócenie uwagi na to co jemy, co pijemy, jakiego rodzaju są to posiłki? Czy jest to posiłek przetworzony, kupowany gdzieś na szybko na mieście? Być może w fast foodzie. Być może jest gorszy okres w Twoim życiu, kiedy nie masz czasu przygotować sobie jedzenia i po prostu posiłkujesz się tym. Troszkę mam tak ostatnio, szczególnie w weekendy, więc doskonale wiem o co chodzi. Chociaż stałe raczej staram się pilnować lepszego czy zdrowszego sposobu odżywiania. Co ważne, jeżeli chodzi o odżywanie szczególnie w momencie, kiedy czujesz się zmęczony / zmęczona może Cię pokusić wypicie energetyka, napicie się większej ilości niż zwykle kawy. Późne wypicie herbaty, bo mówisz oo już kawy o tej porze nie wypiję. Wypiję herbatę. Herbata również zawiera odpowiednik kofeiny, teinę. To jest mniej więcej porównywalny chemicznie składnik. Pobudza podobnie, ale też podobnie trwa w Twoim organizmie i nie pomaga, jeżeli chodzi o poprawę jakości snu, więc nie przesadzaj z używkami, o używkach myślę tutaj również o tytoniu i o alkoholu. Higiena może wydawać się to dziwne, ale higiena jest bardzo ważna również w kontekście regeneracji, odpoczynku, wychodzenia z fazy zmęczenia. I nie mówię tutaj tylko o myciu zębów czy ogólnym dbaniu o higienę, obmywaniu się, ale zauważ, że prysznic bywa bardziej ożywczy i chętniej, i lepiej go nawet wziąć sobie rano, a niektórzy i nawet goście tego podcastu mówią, że dobrze jest taki prysznic ten poranny zakończyć kilkunastosekundowymi chwilami pod zimną wodą. Tak, czyli kilkanaście chwil czy na początku pewnie kilka sekund, a później kilkanaście sekund pod zimną wodą i pewnie nie od razu głowę tylko od stopy powoli do góry. I to naprawdę działa ożywczo. Wiem, bo przetestowałem nieraz, dlatego taki prysznic poranny z zakończonym zimnym prysznicem jest ciekawą alternatywą. Z kolei wieczorem lepiej zadziała relaksująca, ciepła kąpiel. Jeśli masz możliwość w wannie. Pewnie niecodziennie z racji też trochę i na ekonomię, i na ekologię, ale taka relaksacyjna kąpiel z jakąś fajną pianą, z aromatem przy mniejszym świetle pomoże później dobrze zasnąć, więc higiena w tym kontekście.
Wyciszająca aktywność, o aktywności też już było całkiem dużo w tym podcaście, ale to będę powtarzał, bo to jest istotne. Jak widzę osoby, które nie są aktywne fizyczne, które potrafią całe niemalże osiem godzin przesiedzieć w pracy za biurkiem to mowa o aktywności będzie tutaj się pojawiała bardzo często, więc ta aktywność, ale co ważne, jeśli mówimy o aktywności w kontekście zmęczenia to ta aktywność nie powinna być forsowaniem siebie, nie powinna być super twardym, silnym, energetycznym treningiem typu crossfit tylko raczej wyciszająca joga, spacer, jakiś pilates. To są takie ćwiczenia, które powodują, że to tętno nie rośnie tak bardzo, wydziela się pewna ilość endorfin i później bardzo spokojnie wchodzimy w taką fazę relaksacji, przygotowania do spania.
Co ciekawe przygotowując się do nagrania tego odcinka podcastu przeszukiwałem pewne, różne źródła tak naprawdę w Internecie, ciekawe na przykład pochodzące ze strony, z SWPS z Uniwersytetu, więc to jest myślę wiarygodne źródło. Staram się raczej z takich korzystać, więc zaciekawiło mnie to, że receptą czy też jedną z metod wychodzenia ze zmęczenia może być aromatoterapia. Swojego czasu lubiłem, kiedy w mieszkaniu paliły się aromatyczne kadzidełka, ale też stosowaliśmy już taki roztwór olejków aromatycznych z wodą pod którymi czy pod takim zbiorniczkiem paliła się świeczka. Taki podgrzewacz mały i w całym mieszkaniu rozchodził się taki przyjemny zapach. Nie patrzyłem wtedy na to w ogóle w kontekście relaksacji czy wychodzenia z fazy zmęczenia. Właśnie takiego odpoczynku, ale dzisiaj jestem w stanie sobie to wyobrazić i pewnie też chętnie z tego skorzystam, jeśli domownicy mi na to pozwolą, ale również, jeśli czujesz się zmęczony/zmęczona przetestuj, uruchom właśnie takie bodźce zapachowe powonienia i zapal sobie jakąś ciekawą czy dodaj jakiś ciekawy olejek do wody i podgrzej to. Zobaczymy, czy zobaczysz, jak to zadziała na Ciebie, więc aromatoterapia. Coś co ja osobiście bardzo lubię co raczej jestem autorem tego niż odbiorcą. Mówię tutaj o masażu.
Relaksujący masaż na zestresowaną obręcz barkową, czyli cały tutaj kaptur i barki jest czymś co wpływa relaksująco, więc jeśli masz taką możliwość to udaj się po prostu na krótki masaż nawet tylko tego odcinka tutaj w obręczy barkowej czy lędźwi tam, gdzie czujesz trochę bardziej dotkliwie to zmęczenie i zobacz jakie ukojenie to przyniesie. Jeśli nie masz takiej możliwości czy to czasowej czy finansowej poproś partnera lub partnerkę o chwilę troski nad sobą, o chwilę masażu po to, żeby właśnie lepiej się zrelaksować. Myślę, że zrobi Wam to obojgu dobrze.
Co ciekawe pojawiają się ostatnio nawet produkty wspierające to, o czym teraz powiem, czyli o akupresurze, o takim masażu punktowym, czasami mocnym. To są czasami maty, poduszki czy takie półmaty, na których można usiąść czy położyć się, ale ja w tym momencie mówię o takim masażu, który każdy z nas może sobie zafundować niemalże w dowolnym momencie. Masaż, który czasami widać jest taką rzeczą, do której sięgamy podświadomie, kiedy nagle czujemy się zmęczeni i masujemy sobie skronie albo kiedy tutaj masujemy w tym miejscu między brwiami możemy dotknąć i dwoma palcami sobie to masować czy masować dłonie, masować koniuszki palców. To jest akupresura. Dobrze jest o tym sobie trochę poczytać, które miejsca lepiej i kiedy masować i w jaki sposób, ale to też jest ciekawy sposób, o którym ja wcześniej nie myślałem, żeby potraktować go jako sposób radzenia sobie ze zmęczeniem, ale poczułem się zaciekawiony, więc nagrywając ten materiał dla Ciebie, dla Was sam również znowu z tego korzystam.
Skorzystałem całkiem niedawno, a zwyczaju takiego nie mam, skorzystałem z drzemki w ciągu dnia, w godzinach popołudniowych, kiedy wróciłem chyba to już było z pracy. Czułem, że nie dospałem. Po prostu właśnie mówię Ci, że ostatnie tygodnie są specyficzne i burzą pewny ład, pewną rutynę, więc ta drzemka w ciągu dnia, po południu, po pracy nie za długa tak, żeby nie zakłócić tego rytmu dobowego i zakłócić później jeszcze wieczorny, długi sen to takie kilka, kilkanaście minut snu w ciągu dnia również bywa niesamowicie energetyzujące i dodające energii, a jeżeli nie dodające energii to chociaż uzupełniające zasoby wyczerpanej energii wskutek zmęczenia.
Słońce w tym momencie i o tej porze roku może być specyficznym punktem widzenia, jeśli mówimy o wyjściu ze zmęczenia, ale słońce o czym mówił właśnie też gość Mateusz w kontekście snu to słońce nawet w dni pochmurne, kiedy nie widzimy samego słońca to na tyle emanuje dużo energii i na tyle dużo promieniowania, że wystawiając się nawet w pochmurny dzień na światło dzienne po prostu również dostarczamy sobie pewnych sposobów radzenia sobie ze zmęczeniem. Tak? Czyli ta witamina D uwalnia się w organizmie. Jest nam po prostu łatwiej, przyjemniej, a często jest to na świeżym powietrzu, dlatego dwa w jednym wystawiamy się na świeże powietrze oby świeże i działanie promieniowania słonecznego. To jest jeden czy też kolejny sposób.
Jeszcze jednym sposobem, o którym myślę i to jest sposób, który sam będę musiał przetestować, ale już kiedyś go sprawdzałem – Zmień rutynę. Zmień coś co robisz w ciągu dnia, zrób inaczej. Wyrzuć coś ze swojego kalendarza. Zastąp coś swoim w swoim kalendarzu albo dopisz coś niezbyt angażującego, ale nowego, ciekawego co spowoduje, że rutyna zmieni się i może pozytywnie wpłynąć również na Twoje ogólne zmęczenie i coś co ostatnio jest dla mnie bardzo kojące i bardzo pomaga mi w kwestii mojego osobistego zmęczenia to muzyka. Muzyka, która mnie relaksuję. Muzyka, która mnie uspokaja. Muzyka, która mnie napawa takim sentymentalnym podejściem do świata, do życia również do tego zmęczenia i tego co się z wszystkimi z nami dzieje. I to jest coś co zamyka rady, które zarówno wyczytałem przygotowując się do nagrania tego odcinka jak i stosowałem czy też zamierzam stosować i gorąco namawiam do tego, żebyś przetestował czy przetestowała to, o czym przed chwilą mówiłem, bo nie będziemy dyskutować, że nie bywasz zmęczony czy zmęczona – Wiemy, że wszyscy tak mamy.
Powiem jeszcze tylko na koniec coś co być może zachęci Ciebie do tego, żeby odpoczywać. Przede wszystkim brak wypoczynku wpływa negatywnie na Twój organizm. Powoduje, że mogą się rozwijać szybciej lub w ogóle pojawiać się pewnego rodzaju choroby. Niestety z depresją gdzieś również na końcu, ale też tak naprawdę zmęczenie sprzyja ilości wypadków. Jeśli nie potrafisz odpoczywać, ale jesteś świetnym w planowaniu to zaplanuj w rytmie swojego dnia kilkanaście albo kilkadziesiąt minut na odpoczynek i być może taką metodą będzie Ci łatwiej odpoczywać.
A teraz na koniec kilka niezbyt dobrych statystyk, ale takich, które też jako ciekawostkę powiem, żeby trochę otrzeźwić siebie i Ciebie, że zmęczony kierowca powoduje około trzydziestu procent wypadków śmiertelnych, a około piętnastu procent wypadków z ciężkimi uszkodzeniami ciała. Dlatego warto odpoczywać i namawiam do odpoczynku. Tym oto sposobem kończąc ten odcinek, sto czterdziesty trzeci odcinek podcastu – Rozwój Osobisty Dla Każdego.
Zapraszam do komentowania na stronie rozwojosobistydlakazdego.pl/rodk143. Możesz mieć swoje sposoby na radzenie sobie ze zmęczeniem. Podziel się tym, ale zapraszam też do zapisania się na newsletter czy obserwowania profilu na Instragramie, gdzie na przykład pokazuje, że codziennie praktycznie codziennie mimo wszystko mimo tego zmęczenia znajduję kilka/kilkanaście minut na to, żeby pomedytować, ćwiczyć, rozciągać się i to jest też jedna z metod, które mnie pomagają mimo tego wszystkiego co się dzieje być w miarę sprawnym choć czasami jak powiedzieli mi znajomi w pracy wyglądam na zmęczonego.