Masz problemy ze snem?
Zasypianie z gonitwą myśli, podwyższonym pulsem, czy pełnym żołądkiem, nie przychodzi łatwo. Sam sen jest wtedy zakłócony i z pewnością nie ma mowy o wyspaniu się, czy właściwej regeneracji.
Z czego wynikają problemy ze snem?
Zostawmy w spokoju bezsenność, bo to wymaga specjalistycznego podejścia osób o właściwym przygotowaniu i doświadczeniu.
Skupmy się zatem na Tobie, czy na mnie. Co możemy zrobić, żeby się lepiej wysypiać, a zarazem być w ciągu dnia bardziej efektywnymi, energetycznymi i radosnymi?
Z rozmowy z moim gościem, Mateuszem Majchrzakiem, wypisałem kilka istotnych punków:
- stała pora pobudki
- wystawienie na działanie światła słonecznego
- rezygnacja z popołudniowej kawy
- umiarkowana aktywność wieczorem
Według badań, najprostszym, co można zrobić to wstawać codziennie o tej samej porze. Codziennie, czyli także w weekendy, które często wpisane mają w swój charakter odsypianie tygodnia pracy, czy nauki. Wstawanie o jednej porze zwiększa ciśnienie na sen w wieczorowej porze.
Po przebudzeniu należy się wystawić na działanie światła słonecznego, które w szybkim tempie zbije poziom melatoniny, stawiając na nogi. O tym mówił także Kamil Lelonek w odcinku nr #117
Popołudniowa kawa może pobudzić w porze po obiadowej, ale może też, z uwagi na czas jej półtrwania w organizmie, popsuć jakość snu. Podobnie rzecz się ma z herbatami, które także zawierają kofeinę (teinę).
Wieczorem dobrze jest przygotować organizm do snu.
Aktywność jest jak najbardziej wskazana, ale nie chodzi o ekstremalnie wysiłkowy trening, ale aktywność, która poprawi krążenie i zrelaksuje.
Taką aktywnością może być spacer, drobna przebieżka, czy joga.
Dobrze sprawdzić na sobie
Zwróć też uwagę na aktywność przed ekranem. Nie chodzi o unikanie telewizora, czy smartfona, bo badania pokazują, że nie ma to negatywnego wpływu na jakość snu, ale już czytanie e-maili od szefa taki wpływ może mieć.
Myślę, że ta rozmowa może wnieść kilka wartościowych wskazówek i zbudować potrzebę dbania o jakość snu. Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy z Mateuszem Majchrzakiem.
Mateusz poleca:
Dlaczego jeszcze nie śpisz? Wszystko, czego potrzebujesz, żeby się w końcu wyspać – Chris W. Winter
Dlaczego śpimy – Matthew Walker
Sen u dzieci – Magda Kaczor, Magdalena Szczęsna
Pokonaj bezsenność w 6 krokach z terapią poznawczo-behawioralną – Walacik-Ufnal Ewa, Fornal-Pawłowska Małgorzata
Mateusz w sieci:
https://www.linkedin.com/in/nadobrysen/
https://www.facebook.com/Na-dobry-sen-Mateusz-Majchrzak-117734862970017
https://leczeniebezsennosc.pl/
Pingback: 4 Filary efektywnego uczenia się - Rozwój osobisty dla każdego
Pingback: Sposoby na zmęczenie - Rozwój osobisty dla każdego
Bardzo wartościowy wywiad, przyznam że początek mnie nie zachęcał, ale później rozwinął się w dobry dla mnie przekaz. uzyskałem cenne informacje, dla mnie przede wszystkim rada dotycząca wyznaczenia jednej, stałej pory wstawania to prawodopodobny „game changer” 🙂
Nasunęła mi się w związku z treściami podcastu pewna myśl, trochę rozczarowanie, przede wszystkim co do znaczenia niebieskiego światła myśl, że znów nie wiem kogo słuchać: gość wspomina, żeby tego nie wyolbrzmiać, a z kolei np. Karol Wyszomirski czy inni biohackerzy wskazuja, że niebieskie światło to jeden z większych problemów naszej niewłaściiwej regeneracji…
Ale całość wywiadu – daje mocno do myślenia, dla mnie naprawdę cenne, konkretne porady.
Dziękuję obu Panom!
Wielkie dzięki za Twój komentarz. Słuszna uwaga, że pewne kwestie, to wynik doświadczeń, a nie badań. Myślę, że Mateusz często odnosił się do badań, również w kontekście niebieskiego światła…
Panowie zamiast czytania książki przed snem proponuję przeczytać jakiś regulamin lub instrukcję obsługi urządzenia. Gwarantuję 5-10 minut i człowiek śpi 🙂
zasnąłbym po pierwszym akapicie 😉
U mnie na problemy ze snem pomogła zmiana materaca na nowy taki z medycznego sklepu.
Cieszę się, że już śpisz lepiej 🙂