Jak podejmować lepsze decyzje

Intuicja, czy analiza?

Na rozmowie o pracę, czy podczas biznesowego spotkania z pewnością powiesz, że decyzje podejmujesz po wnikliwej analizie danych, na podstawie skrupulatnie śledzonych trendów. W rzeczywistości zdecydowana większość społeczeństwa kieruje się głównie intuicją.

Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że intuicja została zasilona stosowną warstwą doświadczenia zdobytego w czasie.

Istnieją sposoby na podejmowanie lepszych decyzji

W rozmowie z Klaudią Kałążną, która jest gościem 152 odcinka podcastu, usłyszysz wiele bardzo wartościowych ćwiczeń, do przećwiczenia. Ja przyznam, że już podczas nagrania byłem pod wielkim wrażeniem wiedzy, jaką dysponuje mój gość.

Znam Klaudii podcast, obserwuję jej relacje i spotykam się regularnie online w ramach naszego MasterMind’u

Jestem przekonany, że z tej rozmowy wyciągniesz bardzo dużo konkretów. Warto do niej wracać i warto ją polecać!

Mało tego!

Klaudia w rozmowie zadała dwa pytania, na które odpowiedź może dostarczyć dostęp do badania DISC 4D wraz z kursem, który pomoże wdrożyć stosowne narzędzia, aby poprzez wynik tego badania maksymalnie się rozwinąć!
Szczegóły w odcinku, do którego przesłuchania, gorąco namawiam!

 

 

MATERIAŁY DODATKOWE

BEZPŁATNY DOSTĘP DO SZKOLENIA: “Jak zidentyfikować swoje wartości?”, https://www.jakodkrycmocnestrony.pl/webinar

PODCAST: ODCINEK #27, “Jak podejmować trudne decyzje? Zmiana perspektywy myślenia uratuje sytuację!”, https://www.klaudiakalazna.com/podcast-27/

NARZĘDZIE DISC 4D: https://www.jakodkrycmocnestrony.pl/DISC4D

KSIĄŻKI 

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym – D. Kahneman

Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania – C. Tavris, E. Aronson

Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i w pracy – Ch. Heath, D. Heath

Superprognozowanie. Sztuka i nauka prognozowania – P. E. Tetlock, D. Gardner

50 wielkich mitów psychologii popularnej – Scott O. Lilienfeld, S. J. Lynn, J. Ruscio, B. L. Beyerstein

ARTYKUŁY

K. Kałążna, “Jak wynegocjować dobrą cenę? To proste – zarzuć kotwicę!”: http://www.klaudiakalazna.com/jak-wynegocjowac-dobra-cene/

K. Kałążna, “Jak łatwiej podejmować decyzje? Przestań utrzymywać rodzinę Strachów!”, https://www.klaudiakalazna.com/jak-latwiej-podejmowac-decyzje/

K. Kałążna, „7 kroków do podjęcia decyzji. Zanalizuj problem i podejmuj dobre decyzje!”: http://www.klaudiakalazna.com/analiza-pola-sil/

MIEJSCA W SIECI

CZYTELNIAhttps://www.klaudiakalazna.com/czytelnia/

PODCAST “SŁUCHAJ I DZIAŁAJ!”: https://www.klaudiakalazna.com/podcast/

YOUTUBE: “AKADEMIA GROWINGS – KLAUDIA KAŁĄŻNA”” https://youtube.com/akademiagrowings

INSTAGRAM: @klaudiakalazna

LINKEDIN: www.linkedin.com/in/klaudiakalazna

SŁUCHAJ PODCASTU BEZPOŚREDNIO W APLIKACJI:

SPOTIFY

APPLE PODCASTS – pamiętaj, żeby zostawić recenzję podcastu ?

GOOGLE PODCASTS

SPREAKER

STITCHER

CASTBOX

YOUTUBE

ANDROID

DZIĘKUJĘ ZA WSPARCIE SWOIM PATRONOM!

Bardzo DZIĘKUJĘ:
Zbyszkowi,
Wioletcie,
Krzyśkowi,
Wiktorowi,
Marcinowi (poprosił o link do dowolnej akcji, więc wybrałem tę),
Katarzynie,
Annie,
Tomkowi,
Tomkowi (link do akcji charytatywnej),
Szymonowi,
Dawidowi,
Markowi,
Mirosławowi (link do akcji charytatywnej),
Hubertowi,
Pawłowi,
Dominikowi,
Łukaszowi,
Ani,
Damianowi,
Oliwii,
Liliannie,
Joanna,
Marzenie,
Błażejowi,
Małgorzacie,
Roksanie,
Małgorzacie,
Jerzemu,
Łukaszowi,

Tutaj czeka miejsce dla Ciebie ?

 

WIELKIE DZIĘKI!!!

Zapraszaj gości do podcastu.
Zadawaj im pytania.
Otrzymuj drobne upominki i spotykaj się ze mną, żeby porozmawiać, podzielić się swoimi pomysłami, czy obiekcjami.
Róbmy razem dobry podcast, pełen wartościowych i inspirujących treści.

Zostań patronem podcastu.
Kliknij poniższy obrazek i decyduj.

Zapraszam też do zapisania się na podcastowy newsletter!
Wejdź na stronę i przekonaj się, że warto.

Śmiało klikaj obrazek

Podcast do czytania:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 komentarzy dla “Jak podejmować lepsze decyzje”

 1. Mam nadzieję że zdążyłem z moimi odpowiedziami 🙂

  Odpowiedź na pytanie 1) Dla mnie najtrudniejszym etapem jest przebrnięcie przez analizę możliwych wyborów, których ciągle przybywa, których analiza się wydłuża, a jednocześnie jest taka przyjemna i jeszcze ten lęk przed nie optymalnym wyborem i utraconymi korzyściami.

  Odpowiedź na pytanie 2) jestem teraz w etapie podjęcia kluczowych decyzji odnośnie dalszej kariery zawodowej i czuję się jak ten osiołek któremu za dużo do wyboru dano. Dlatego kupiłem już książkę o 6 kapeluszach i nam zamiar przetestować na sobie to przyjrzenie się decyzji, później przefiltruję tę decyzje przez własne wartości i role życiowe.

  Dziękuję za ten odcinek, popchnął mnie do działania 🙂

  Pozdrawiam, Piotr

  1. Cieszę się bardzo, że odcinek przypadł Ci do gustu i pchnął do działania!

   Trzymam kciuki za rezultaty

   Wojtek

 2. Pójść na filozofię czy pedagogikę, iść na spotkanie firmowe czy zostać w domu, przełożyć termin egzaminu czy podejść do niego teraz, wykupić wakacje w górach czy nad morzem, kupić sandałki brązowe czy czarne. Może się uśmiechniesz w tym momencie- sandałki? Daj spokój! No tak, tylko wyobraź sobie, że stoisz już 1,5h w jednym sklepie, czujesz na sobie wzrok zniecierpliwionej ekspedientki a w środku ściska cię taka bezsilność i bezradność, że masz ochotę tylko się rozpłakać. Wychodzisz!
  Podejmowanie decyzji to u mnie upierdliwy kamyk , który wpada do buta i wciska się w piętę, a ty nie umiesz go wyjąć.
  O ile wybór koloru sandałków nie ma zbyt wielkiego wpływu na życie, to wybór jednej z otrzymanych ofert pracy – już tak.
  Powiem szczerze- taki stan męczy, utrudnia życie, nie pozwala iść dalej. Dodatkowo, pomimo moich zainteresowań rozwojem osobistym, nie zrobiłam nic, żeby to zmienić- wychodząc z założenia: No cóż- taka twoja uroda.
  I przyznaję, że się myliłam, bo Wasza rozmowa uświadomiła mi, ze chyba jeszcze nie wszystko stracone.
  Zatem nawiązując do pierwszego pytania Pani Klaudii, myślę, że największy problem z podejmowaniem decyzji mam na etapie alternatywy. Często mnogość wyboru powoduje u mnie paraliż decyzyjny, czekanie, tkwienie w miejscu. Nie umiem dokonać jasnej analizy. Bardzo często widzę też tylko dwie drogi i na nich skupiam się bardzo długo, a nie szukam dodatkowych opcji rozwiązania danej sytuacji.
  Co do metod czy narzędzi -mam zapisanych kilka stron notatek z tego podcastu. Natomiast bardzo spodobała mi się metoda COSS, która pozwala rozłożyć problem na przysłowiowe łopatki, spojrzeć na stojącą przed nami decyzję z różnych perspektyw. To jest bardzo obrazowa metoda, prosta do wykonania- ok, zobaczymy jak będzie w praktyce ? Natomiast mam wrażenie, że pomoże mi ocenić daną sytuację realnie, podejść do tematu z różnych stron bez nadmiernych emocji, które bardzo często biorą u mnie górę.
  Dzięki serdeczne za fantastyczny odcinek i „odkrycie” Pani Klaudii ?

  1. Bardzo dziękuję za Twój komentarz. Udowadniasz nim, że często mierzymy się z decyzjami i narzędzia proponowane przez Klaudię z pewnością pomogą lepiej sobie radzić w obliczu wyboru.

   Cieszę się także, bo dowiedział także, że podcast realizuje swoją i moją misję wspierania w rozwoju, inspirowania i dawania konkretnych narzędzi.

   Serdecznie Cię pozdrawiam
   Wojtek

 3. Witam.
  Uwielbiam Klaudie, jej merytoryczną wiedzę oraz jej sposób przedstawienia tych zawiłych zagadnień w tak prosty sposób. Słucham jej podcastow, gdyż próbuje dokonać radykalnej zmiany w moim życiu. A w zwiazku z tym, że cenie sobie poczucie bezpieczeństwa jest mi ogromnie trudno podjąć akcję. Moj wewnętrzny krytyk, jak i marzyciel czekają na kolejny krok. Ale to sprawia mi największy problem. Nie lubię zmian. W chwili obecnej czuje się zawieszona w próżni ale nie umiem ruszyć dalej.
  Metoda sześciu kapeluszy przypadła mi do gustu. Wiem, że z pozoru to łatwa metoda ale wymaga dotarcia do wnętrza siebie a to nie jest takie łatwe.
  Dziękuję Tobie i Klaudii za ogromna dawkę wiedzy. Myślę, że spróbuje wszystkich metod, bo każda z nich pozwala odkryć nasz sposób postrzegania rzeczywistości w różnych wymiarach.
  Pozdrawiam gorąco

  1. Dziękujemy za przesłuchanie naszej rozmowy i ten wyjątkowy komentarz!
   Trzymam kciuki za Twój świadomy rozwój ?

 4. Witam 🙂 od jakiegoś czasu wciągnęłam się w słuchanie podcastów Wojtka. Tematy przeróżne i bardzo inspirujące… a piątkowa emisja była dla mnie trafiona w punkt, ponieważ w czwartek miałam wykład na kursie zarządzania zasobami ludzkimi w temacie zarządzanie zmianą… dlatego temat jak dla mnie okazał się kontynuacją czwartkowego spotkania. Temat ten sam ale ogromne rozwinięcie i inne spojrzenia na ten temat… jak dla mnie r e w e l a c j a , Klaudii magiczny ton głosu wprowadził mnie w inną strefę zmian… bo jak dla mnie to oswojenie mentalne ze zmianą mam, jednak mimo wszystko podchodzę do niej ostrożnie i bardzo zachowawczo… Mam wrażenie, że stanęłam w miejscu… Stawiam na rozwój ale im więcej czytam tym więcej widzę obszarów do rozwoju i nauki… chcę coś zmienić, ale boję się czy to będzie dobra zmiana… dlatego odpowiadając na pytanie numer 1 to potrzebuję kopa do działania… niosę tę przysłowiową skrzynkę z narzędziami ale mam wrażenie, że czasami jakieś narzędzie komuś pożyczę albo włożę narzędzie, które niosę ale nigdy mi się nie przyda… a skrzynka robi się cięższa i może warto byłoby tą skrzynkę położyć i zacząć korzystać z tych narzędzi, które już mam lub zrobić inwenturę i zobaczyć co warto w niej wymienić 🙂 metod nie znałam, więc są dla mnie odkryciem dnia. Odpowiadając na pytanie numer 2 to każdą metodę chciałabym przetestować, jednak taka prosta, obrazowa na pierwszy rzut oka jest metoda 6 kapeluszy Edwarda de Bono… mega pomysł na spojrzenie na zmianę z 6 różnych perspektyw… dosłownie „wow”

  Bardzo dziękuję za ten podcast, który zapewne jeszcze nie raz odsłucham…i będę polecać innym, którzy przygotowują się do zmiany

  Pozdrawiam
  Karolina

  1. Czułem, że ten odcinek będzie właśnie taki, na długo zanim go nagraliśmy.
   Wkrótce transkrypcja, co pomoże wracać do materiałów i łatwiej odnajdywać treści.

   Serdecznie pozdrawiam!
   Wojtek

 5. Wojtku dziękuję Ci za ten podcast! Słucham Cie juz od jakiegoś czasu ale jakoś nie było okazji do komentowania wiec teraz dostałam tego impulsu bo bardzo bardzo bardzo chciałanym wagram nagrodę od Klaudii ? Rewelacja! Ten podcast to narawdę kopalnia dobrych rad i pomysłów jak usprawnić proces podejmowania pomysłów. Dziękuje Ci że przez Twoj podcast poznałam Klaudie. Ten odcinek przesłuchałam dwa razy! Dłudo zastanawiałam się nad odpowiedziami na pytania i zdecydowanie rozjaśniło mi się w glowie jak ja się zachowuję i co robię.
  Moje odpowiedzi na pytania z podcastu są następujące:
  1. Pytanie puerwsze: Jestem bardzo kreatywną osobą i moj problem jest taki ze co chwile mam nowy pomysl I kilkanascie wariantów i często zatrzymuję sie na punkcie pierwszym czyli generowaniu opcji! Mam z tym duży problem!
  2. Pytanie drugie: Myśle że kilka metod włożę do mojego pudełka z nażedziami ale zdecydowanie bardzo podoba mi się metoda 6 kapeluszy w której mogę dać upust mojej wyobraźni i kreatywności! Dziękuję bardzo za tyle fantastycznej wiedzy i podpowiedzi jak również za przedstawienie mi kolejnego podkastu do słuchania!

  Pozdrawiam cieplutko
  Monika

  1. To jeden z tych odcinków, które warto mieć pod ręką.
   Już wkrótce będzie też dostępna transkrypcja, więc i łatwiej wyszukać ewentualne treści.

   Dobrego odbioru Monika 🙂