Rozwój z kołem życia

Ponieważ w ostatnich 12 miesiącach odcinek 231 „od czego zacząć rozwój osobisty” cieszył się największą ilością odsłuchań, to postanowiłem pójść za ciosem i dać jedno ważne narzędzie do wdrożenia, żeby łatwiej było ruszyć i zaangażować się w efektywny i skuteczny rozwój osobisty.

W sumie, to chcę zaproponować od razu dwa ćwiczenia. Na pierwszy rzut oka są one bardzo do siebie podobne, ale ich cel jest zgoła różny.

Pierwszym ćwiczeniem będzie określenie poziomu satysfakcji z życia za pomocą tak zwanego koła życia, metody często stosowanej w terapii, czy coachingu.

Ćwiczenie możesz wykonać pod warunkiem, że masz przynajmniej kawałek kartki, coś do pisania i odwagę uczciwie odpowiedzieć sobie na pytania, które koło stawia przed Tobą.

Zacznij od narysowania koła, a następnie podzielenia go na kilka części, całkiem jak dzieli się okrągłą pizzę na kawałki.

W efekcie powinno powstać 8 obszarów, kawałków, które teraz należy nazwać istotnymi dla Ciebie obszarami życia. Moja propozycja nie musi być identyczna z Twoimi potrzebami, ale może posłużyć jako podpowiedź kierunku. Za to efekt ćwiczenia może znacząco różnić się od mojego i pewnie każdej innej osoby, która pragnie zacząć od tego ćwiczenia, żeby ruszyć z miejsca, czy bardziej efektywnie przełożyć działania na efekty w którymś lub kilku obszarach.

Nazwijmy zatem przykładowe obszary, które zaraz oznaczysz na swoim kole.

  • Rozwój osobisty
  • biznes / kariera – możesz oznaczyć je w osobnych fragmentach koła, jeśli pracujesz dla kogoś i równolegle podejmujesz inne działania zarobkowe
  • rodzina i bliscy
  • duchowość i emocje
  • zdrowie
  • hobby/pasja
  • relacje z innymi
  • finanse
  • relaks/rozrywka

Teraz każdy z obszarów oznacz kreską od jednej krawędzi obszaru do drugiej, na takiej wysokości od środka, jaką czujesz satysfakcję w tym obszarze. Jaki jest twój poziom zadowolenia. Czyli jeśli w jakimś obszarze czujesz się w pełni spełniony, to linia powstanie na styku obwodu koła z liniami, które tworzą ten obszar. Poniżej możesz zobaczyć szablon koła życia dla 6 obszarów. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać to ćwiczenie, to stąd możesz pobrać pdf z kilkoma wersjami szablonów do samodzielnej pracy – LINK.

Jeśli określone obszary są dla ciebie ważne i oznaczyłeś uczciwie poziom satysfakcji i zadowolenia w każdym z nich, to w pierwszej kolejności powinieneś rozpocząć pracę nad tymi, których linia je wyznaczająca jest najbliżej środka koła. Innymi słowy, obszar satysfakcji jest najmniejszy.

Żaby osiągnąć wyraźną zmianę i wzrost satysfakcji, to skup się na raz na jednym obszarze.

Do tego obszaru, nad którym chcesz się w pierwszej kolejności skupić, powinieneś zadać sobie szereg pytań i na podstawie tego ustalić cel oraz zaplanować działania.

Przykładowe pytania:

  1. Dlaczego ten obszar wypadł najsłabiej? Zrozumienie przyczyn słabości w danym obszarze pomoże określić, które aspekty wymagają poprawy.
  2. Jakie są moje cele w tym obszarze? Określenie konkretnych celów, które chciałbyś osiągnąć w tym obszarze, może pomóc w ustaleniu kierunku działania.
  3. Co jest dla mnie ważne w tym obszarze? Zdefiniowanie wartości i priorytetu w danym obszarze pomoże skoncentrować się na najistotniejszych jego aspektach.
  4. Jakie zadania mogą pomóc mi osiągnąć cele? Identyfikacja konkretnych działań lub zadań, które będą prowadzić do osiągnięcia wyznaczonych celów.
  5. Jakie kroki mogę podjąć, aby poprawić ten obszar? Opracowanie konkretnego planu działania, uwzględniającego określone cele i zadania, które należy wykonać.
  6. Jakie zasoby będę potrzebować do osiągnięcia celu? Określenie istotnych zasobów, takich jak czas, wiedza, wsparcie innych osób czy narzędzia, które pomogą w realizacji celu.
  7. Jak będę mierzyć postępy w osiąganiu celu? Opracowanie miarodajnych wskaźników, które pozwolą monitorować postępy i dostosowywać działania w razie potrzeby.
  8. Jakie są potencjalne przeszkody i jak mogę je pokonać? Zidentyfikowanie potencjalnych przeszkód oraz strategii radzenia sobie z nimi pozwoli uniknąć nieoczekiwanych trudności w drodze do osiągnięcia celu.

To jedynie przykładowe pytania, ale już z nimi możesz zacząć swoją pracę nad najważniejszym dla ciebie obszarem życia.

A teraz drugie narzędzie.

To również może wpisać się w koło, ale jego zadaniem jest wskazać potencjał czasu, jaki aktualnie wykorzystujesz w 4 głównych obszarach, a są nimi:

  • Ja
  • Praca
  • Rodzina / bliscy
  • Społeczność

Wystarczy więc, że koło podzielisz na 4 części i oznaczysz swoje zaangażowanie czasowe dla każdego z tych obszarów. Dzięki temu ćwiczeniu jasno zobaczysz, jak rozkłada się Twój średni czas dobowy w relacji w każdym z tych 4 obszarów. Skoro mówimy o średnim czasie dobowym, to jeśli po pierwszym ćwiczeniu postanowisz położyć większy nacisk na swoje zdrowie, czy duchowość, to skąd weźmiesz na to czas? Kosztem czego odbędzie się ta zmiana. To ważna decyzja, która może być zarazem trudna, szczególnie dla tych, którzy w myśl powiedzenie „chcę, ale się boję” będą musieli ograniczyć ilość czasu, jaki dzisiaj spędzają w pracy lub na innych aktywnościach z danego obszaru.

Źródło: D. Użycki, Czy jesteś tym, który puka?, Słowa i Myśl, Lublin 2018, s. 23.

Nic nie dzieje się bez kosztów i przesunięć.

Nie ruszysz z miejsca, jeśli czegoś nie zmienisz. Ty już to wiesz i szukasz najlepszego sposobu na zmianę, której chcesz być architektem. Co poświęcisz, żeby osiągnąć swój cel?

Pamiętaj, że dobrym podejściem będzie poszerzanie swojej strefy komfortu, a niekoniecznie jej opuszczanie 😉

Daj znać w komentarzu pod odcinkiem np. na Spotify, co o tym sądzisz.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *