Nie siedź
Wstawaj tak często, jak tylko to możliwe. Jak to już powiedziała Justyna Jakubczyk w odcinku #066 – siedzenie, to nowe palenie. Nie szukaj wymówek i nie zasłaniaj się natłokiem obowiązków i taki charakterem pracy. Poniżej przedstawię ci kilka wskazówek, które warto wdrożyć i to ASAP (tak szybko, jak to tylko możliwe).
W poprzednich odcinkach o konieczności wstawania, pracy na stojąco, czy też wykonywania ćwiczeń w trakcie lub w przerwie od pracy, mówili pasjonaci aktywności i trenerzy personalni. Dziś do tego samego namawia fizjoterapeuta i także pasjonat aktywności, który często na sobie testuje różne aktywności. Wie też, z czym najczęściej przychodzą do niego pacjenci. Na jakie skarżą się dolegliwości.
Mój gość, Michał Sokołowski, mówi o bardzo ważnych rzeczach, które mają istotny wpływ na naszą sprawność, a co za tym idzie, także energię życiową.
Na nasze ciało należy patrzeć, jako na całość, a nie zbiór poszczególnych grup, czy partii mięśni. Nie można koncentrować się na dbaniu o mięśnie brzucha, zapominając o innych mięśniach. Nie warto też sugerować się sylwetkami, czy sprawnością osób, które na co dzień wiele czasu poświęcają na ćwiczenia, bo są na przykład sportowcami lub ten rodzaj aktywności jest być może także ich pracą.
Za przykład niech posłużą instruktorzy, a może lepiej nazywać ich nauczycielami jogi. Oni niemalże każdego dnia kilka godzin praktykują jogę, co automatycznie wpływa na jakość i elastyczność ich mięśni, ścięgien i stawów. Chcąc zatem im dorównać, możesz sobie zwyczajnie zrobić krzywdę.
Pamiętaj o tym
Mierz siły na zamiary i realnie podchodź do wszelkich aktywności. Zacznij od małych kroków, prostych ćwiczeń nawet bez obrażeń. Rób to często, nawet bardzo często. Takie mikro aktywności nie tylko poprawią krążenie, dotlenią komórki, ale też pomogą spalić zbędny tłuszcz, a przynajmniej powinny w tym pomóc.
Przejdźmy do konkretów:
- Bądź aktywny od rana – przeciągaj się, zanim wstaniesz i zaraz po wstaniu z łóżka. Stara dobra gimnastyka nikomu nie zaszkodziła, więc kilka prostych i nie za głębokich skłonów, ruchy bioder i wymachy ramion dobrze ci zrobią.
- Poranna toaleta – pomyśl jakie aktywności możesz wykonywać podczas tych czynności. Ja myjąc zęby, robię przysiady i/lub unoszę naprzemiennie kolana, stojąc przez chwilę na jednej nodze. Możesz wspinać się na palce lub spinać pośladki – bądź kreatywny.
- Zawsze wybieraj schody, zamiast windy – to robię od dawna. Mieszka na prawie czwartym piętrze, więc codziennie kilka razy pokonuję ten dystans. W pracy również wybieram schody i jeśli mogę, to pieszo pokonuję dystans kilkuset metrów między budynkami firmy, w której pracuję.
- W pracy wstawaj od biurka – przejdź się do pokoju obok, zamiast dzwonić. Czekając na kawę, rozciągaj ramiona i klatkę – o tym ćwiczeniu powiedział mi Michał i codziennie je praktykuję.
- Spaceruj często – najlepiej codziennie, a jeśli z różnych względów nie możesz, to kilka razy w tygodniu.
- Uprawiaj sport – to mogą być zajęcia z tańca, trening na siłowni, joga, rower, pływalnia, kalistenika, czy cokolwiek, co cię interesuje. Jeśli jesteś początkujący, to warto pierwsze treningi zrobić pod okiem trenera. A jak powiedział mój gość, czasem warto skorzystać z konsultacji fizjoterapeuty, zanim popełnisz sobie jakąś kontuzję.
Posłuchaj naszej rozmowy i weź sobie do serca nasze przesłanie, które ma zachęcić cię do dbania o siebie i swoje ciało.
Michał przygotował dla swoich pacjentów i słuchaczy podcastu zestaw ćwiczeń, które w formie wideo umieścił na swojej stronie. W tym miejscu znajdziesz również kontakt do Michała, gdybyś miał dodatkowe pytania lub chciał przyłączyć do jego zespołu OCR (Obstacle Course Racing), czyli biegi z przeszkodami. Warto też sprawdzić stronę, z której Michał czerpie inspiracje do ćwiczeń.
Ja skorzystałem z konsultacji u Michała, który otworzył mi oczy na kilka kwestii dotyczących mojej sylwetki i sposobów radzenia sobie z pewnymi dolegliwościami. Wierzę, że takie osoby, jak Michał i inni moi goście, którzy namawiają do bycia aktywnym i świadomym zagrożeń siedzącego typu pracy, mogę wpłynąć na uświadomienie sobie, że trzeba się ruszać i jak najmniej siedzieć.
Warto też zaznaczyć, że ten odcinek był pierwszym, który miał swojego partnera, dość mocno osadzonego w temacie zdrowia i fizjoterapii.
Partnerem tego odcinka była firma Habys – znana w środowisku „Fizjo”, polska firma, oferująca profesjonalne stoły do fizjoterapii i masażu. W ciągu 21 lat zdobyli pozycję lidera branży, tworząc nie tylko produkty najwyższej jakości, ale także wyjątkową społeczność ludzi, których łączy jeden kierunek – kierunek ROZWÓJ. Razem z najlepszymi specjalistami i fizjopasjonatami, tworzą, promują i wspierają rozwój szeroko pojętej fizjokultury.
Dziękuję za wsparcie swoim patronom!
Wszyscy patroni mają dostęp do treści podcastu i wpisów z wyprzedzeniem. Pomagają mi wybierać gości i tematy do podcastu.
Ja dwoję się i troję, żeby za to wsparcie otrzymali jak najwięcej korzyści. Zapytaj ich, a może i ty zgodzisz się dołączyć do tej sympatycznej gromadki.
Wielkie DZIĘKUJĘ
Zbyszkowi,
Michalinie,
Krzyśkowi,
Wiktorowi,
oraz wszystkim, którzy wolą pozostać anonimowi – Wielkie dzięki!!!
I Ty możesz zostać patronem podcastu. Kliknij poniższy obrazek i zdecyduj.
Zapraszam też do zapisania się na podcastowy newsletter!
Wraz z grupą zapalonych słuchaczy, a zarazem twórców podcastów, wybieramy do niego najciekawsze i najnowsze odcinki polskich podcastów. Co sobotę, do porannej kawy, wysyłamy do ciebie wyjątkową kompilację.
Już dziś możesz sprawdzić, co poleciliśmy do tej pory w zakładce archiwum. Wejdź na stronę i sam się przekonaj.
Pingback: Miejsce do pracy w domu | Rozwój osobisty dla każdego
Mam siedzący tryb pracy więc dokuczają mi częste bóle kręgosłupa , mąż sprawił mi miłą niespodziankę i kupił mi materac piankowy który przynosi błogą ulgęi ukoienie moim zmęczonym plecom , taki super materac można dostać na materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe
Super!
To jednak nie zastąpi aktywności i nawet przy zapewnieniu super ergonomii w pracy i fantastycznych materacy, nie możemy zapominać o ćwiczeniach i rozciąganiu.