Na dziś po wpisaniu hasła „motywacja” Google znajduje 12 400 000 odpowiedzi. „Jak być zmotywowanym” to 994 tysiące odpowiedzi. Za to po wpisaniu hasła „motivation” Google wyrzuca 487 milionów odpowiedzi.
Jest to zatem bardzo popularne „słowo kluczowe” i jak można się domyślać ważne są dla nas wyniki jakie znajdujemy w wyszukiwarkach.
Dlaczego?
Dlaczego szukamy odpowiedzi na zapytanie „motywacja”? Bo szukamy motywacji – odpowiedź banalna, ale jedyna prawdziwa.
Nie ma wśród znanych mi osób (nie tylko osobiście) ludzi permanentnie zmotywowanych. Jeśli ktoś uważa inaczej to chętnie zapoznam się z takimi ludźmi lub chociaż poczytam o nich.
Szukamy odpowiedzi jak być zmotywowanymi do różnych działań. Do nauki, do ćwiczeń, do pracy. Niektórzy, ale to na szczęście skrajne przypadki – szukają nawet motywacji do życia! Szukamy bo właśnie nie mamy ochoty się czymś zająć, a musimy lub powinniśmy. Szukamy bo widzimy we wszechobecnym social mediach, jak WSZYSCY inni są, a MY nie!
Skoro wszyscy są to JA też muszę. Ja też powinienem i powinnam uśmiechać się stale. W pracy „stachanowiec” ponad normę produktywny i efektywny. W domu przykładny, oczytany i ogarnięty. Wśród przyjaciół i znajomych empatyczny i przykładnie wesoły. Na siłownie skupiony – pokonujący samego siebie. I tak dalej, i tak dalej…
Dziś z perspektywy czasu wiem, że do pewnych zadań powinniśmy poszukiwać motywacji, ale do innych niekoniecznie.
Są też zadania, do których nie musimy szukać motywacji, bo zwyczajnie jesteśmy na nie nakręceni.
Do czego szukamy motywacji?
Od lat coraz bardziej popularne staje się bieganie. Jest to dobra aktywność, ale nie dla każdego. Innymi słowy – każdy powinien znaleźć swoją formę aktywności, a nie na siłę szukać motywacji do biegania. W wielu przypadkach wystarczy spacer jako aktywność. Może basen, rower, joga – na prawdę jest w czym wybierać.
Praca! Szczególnie jeśli jesteś zatrudnionym pracownikiem i praca niekoniecznie jest tą z typu „spełnienie marzeń”. Żeby żyć (godnie) powinniśmy pracować i tu na teraz – szukaj motywacji. Na przyszłość – szukaj pracy do której nie musisz się motywować, a przynajmniej na początku.
Do czego nie szukamy motywacji?
Do przebywania w naszej strefie komfortu nie musimy się motywować. Jest nam dobrze i niechętnie chcemy to zmieniać. Wiemy, że powinniśmy – tu zaczyna się szukanie motywacji – ale zwyczajnie nam się nie chce. Do wskoczenia wieczorem do łóżeczka nie musimy szukać zachęt.
Nie szukamy motywacji do przyjemnych, często lekkich i zarazem nie wymagających czynności. Wykonywanie ich przychodzi nam z łatwością i robimy je z chęcią. Lubimy robić pewne zadania bardziej od innych.
Nie jest to przecież żadna nowa prawda, a jednak jak się nad tym chwilę zastanowić to wystarczyłoby robić w życiu tylko to co lubimy. Motywować się do czynności niezbędnych, czasowych, a zarazem niezbędnych. Cała reszta byłaby wtedy „spełnieniem marzeń”.
Znalazłem w swoim doświadczeniu, ale także w licznych książkach i artykułach innych piszących wiele sposobów na pozyskanie motywacji. Część z nich sam testowałem, czasem zupełnie nieświadomie. Inne zaś skreślałem na wstępie.
Kiedyś popełniłem wpis, z którym dziś mógłbym polemizować dlatego postanowiłem go zaktualizować, ale to w kolejnym artykule.
Tymczasem warto usiąść na chwilę i skupić się na realnych powodach, dla których szukamy motywacji. Co stoi za działaniem, do którego się motywuję. Co dzięki temu osiągnę i czy jest to zgodne ze mną samym i zbieżne z moimi celami – bo warto mieć cel.
Pingback: Typowe motywowanie nie działa | Poradnikowo
Fajnie byłoby robić tylko rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Szkoda, że nawet w pracy marzeń znajdą się rzeczy, które lubimy robić mniej niż inne. Ja staram się odpędzać od siebie myśli typu „nie chce mi się” ale czasem mam takie dni kiedy absolutnie nic nie robię pożytecznego ibardzo mi z tym dobrze. Takie podładowanie baterii dobrze robi dla psychiki;)
O to właśnie chodzi – jeśli nie musisz to nic na siłę
Poszukujemy motywacji do działań, które niekoniecznie nam odpowiadają, lub nie za bardzo wierzymy we własne siły. To jakby wewnętrzny dialog samego ze sobą, jeśli dostatecznie dobrze się przekonamy, wówczas zyskujemy. 🙂
Dokładnie – motywacja to przekonanie samego siebie do działania
Z motywacja nie mam problemu, z konsekwencja w działaniu już tak.
Też tak myślałem, ale mam także przejściowe problemy z motywacją