Jak mieć pieniądze?

Zarobki a wydatki

Można by rzec, że zarabianie pieniędzy jest sztuką, ale większą sztuką jest umiejętność ich wydawania. Bo czy nie jest tak, że zarabiając przysłowiowe 3 tyś. często również podobną kwotę wydajemy? Chodzi o nasze koszty stałe jak czynsz, telefon czy inne opłaty, a także wydatki związane z jedzeniem i zaspokajaniem podstawowych potrzeb. Niemniej zadziwiające jest, że po otrzymaniu podwyżki, awansu czy w ogóle zmianie pracy, czego skutkiem jest otrzymywanie wyższego wynagrodzenia powiedzmy na poziomie 4 tyś. nasze wydatki dziwnym trafem osiągają poziom zbliżony do przychodu. Jak to się dzieje?

Zaczynamy oszczędzać

Zupełnie zwyczajnie. Mając świadomość większych przychodów pozwalamy sobie wydać więcej. W świecie nastawionym na konsumpcjonizm wcale o takie podejście nie trudno, ale można przecież inaczej.

W statystykach oszczędności jesteśmy narodem dość ubogim, choć niektóre z nich podają, że prawie 70% Polaków oszczędza… Równie zaskakujące są deklaracje wielkości oszczędności, które dawałyby nam spokojny sen.

Zwykle przyjmuje się, że należy utrzymywać bufor 3-6 miesięcznych wynagrodzeń na wypadek utraty pracy, co jest odpowiedzią na średni czas pozwalający podjąć nowe wyzwania.

Pytanie zatem, z czego odkładać skoro uzyskiwane przychody w dużej części społeczeństwa ledwo starczają do kolejnej wypłaty.

Zacznijmy małymi krokami i od początku. Jeśli Twoje zarobki utrzymywałyby się nadal na poziomie 3 tyś. to siłą rzeczy musiałbyś  wydatki również utrzymywać na tym samym poziomie. Warto prowadzić miesięczne zestawienie wydatków od tych standardowych związanych z mieszkaniem i wszelkimi opłatami, a kończąc na wydatkach na… I tutaj Twoja inwencja jak bardzo detalicznie będziesz chciał analizować swoje wydatki. Ja proponuję przyjąć podział na żywność, używki i alkohol, komunikacja, odzież obuwie oraz jedzenie poza domem. Możesz każdą grupę uszczegółowić wedle uznania, ale to zależy co chcesz osiągnąć.

Na początek warto wiedzieć na co wydaje się pieniądze ogólnie.

Warto również, co jakiś czas przeanalizować koszty utrzymania, czyli jak bardzo zmieniają się opłaty za energię elektryczną, cieplną, gaz i wodę, a także opłaty związane z np. telefonem komórkowym i Internetem. Dlaczego?

Warto przyjrzeć się np. częstotliwości zmian ofert dla nowych Klientów vs Twoja taryfa. Jakie opłaty ponosisz za telewizję kablową i czy Twoja oferta dostępnych kanałów jest nadal zgodna z tym, co faktycznie oglądasz w telewizji. Jak na przestrzeni roku wyglądają Twoje płatności za energię elektryczną i ogrzewanie a jak wyglądały w roku poprzednim. Czy jest zmiana? Jeśli tak to, w którą stronę…

Warto zwracać na takie rzeczy uwagę by uzyskać lepszą ofertę lub szukać przyczyn zwiększonego zużycia prądu.

Taki materiał może być dobrym sposobem do utrzymania zdroworozsądkowego poziomu wydatków i szukania potencjalnych oszczędności, a także może nas uchronić przed ryzykiem wydawania ponad możliwości.

Przychodzi wyczekiwany czas podwyżki. Czy to oznacza, że możemy popuścić pasa? Dla wielu oznacza to, że mogę sobie pozwolić na więcej.

Pytanie czy to dobra droga? Jeśli masz możliwość zapytaj swojego dziadka, swoją babcię, którzy w swoich czasach mierzyli się z zupełnie innymi problemami. Ale były to także czasy, kiedy telewizor czy pralkę oddawało się do naprawy. Dziś niejednokrotnie wymieniamy zepsute urządzenia na nowe. OK. Dla części urządzeń nie ma sensu i racjonalnego uzasadnienia dla naprawy. Ale my często wymieniamy sprawne urządzenia na nowe tylko, dlatego, że potencjalnie mamy na to pieniądze- lub tak tylko uważamy. Zmieniamy telefony, komputery czy inne urządzenia nie zawsze znajdując prawdziwe uzasadnienie.

Dobrze. Wróćmy do tematu porady – miej pieniądze.

Różnica między bogatymi a biednymi jest banalna. Biedny pracuje dla pieniędzy, a dla bogatego pracują pieniądze. Widzisz różnice?

Dlaczego Twoje pieniądze nie mogą zacząć pracować na Ciebie? Zamiast wydawać je na zbyteczne dobra zastanów się jak w dzisiejszych czasach Twoje ciężko zarobione pieniądze mogą zacząć pracować dla Ciebie.

Nie! Nie dam Ci gotowego rozwiązania. Podaję jedynie przykład jak łatwo ulegamy różnym wpływom, co ostatecznie kosztuje nas nasze zarobione pieniądze. Zwróć uwagę jak możesz to zmienić i czy aby na pewno Twój standard życia się pogorszy, jeśli telefon zmienisz, co dwa lata lub rzadziej a nie co roku? Pomyśl, w jaki sposób odłożyć pieniądze i co z nimi zrobić, aby zaczęły dla Ciebie pracować.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze dla “Jak mieć pieniądze?”

  1. NDF Wrocław

    Przede wszystkim warto planować swój budżet i nie wydawać pieniędzy których się nie ma 😉